“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Füruğ Ferruhzad

“Bak burada zaman nasıl da ağır ve balıklar nasıl da benim etlerimi kemiriyorlar. Neden beni hep deniz diplerinde tutuyorsun?” diyor Füruğ Ferruhzad. Sanki içinde bulunduğumuz zor günlerin kasvetine ortak oluyor bu satırlar. Bir başka eserinde “…rüzgar bizi götürecek” diyor.

Rüzgarın, ruhumuza çöken koca dünyanın ağırlığını götürmesi dileğiyle…
Ortadoğu’nun önde gelen kadın kalemlerinden Füruğ Ferruhzad, 5 Ocak 1935’te Tahran’da doğdu. Liseden mezun olup evlendi. Evliliği üç sene sonra sona ererken, bu bitiş oğlundan ayrı kalmasına sebep oldu. Yazarlık ve editörlük yaparak sürdürdüğü hayatına, İbrahim Gülistan ile tanıştıktan sonra sinemayı da ekledi. İran’ın kadınlara yönelik baskıcı rejimini güçlü kalemiyle eleştiren Ferruhzad, baskılara boyun eğmek zorunda kalan sayısız kadına ses oldu. Ayrıldığı eşine ithaf ettiği “Duvar” eserindeki şu sözleri kuşkusuz okuyan herkesin içine işliyor: “…Çöl kuşlarının sevinç şarkılarını duyayım diye kaçıyorum senden, senden uzak, açayım diye…” ve ekliyor -belki de hayatını özgürce yaşayamayan bütün kadınların hatırına- “…Ben oradan, esrik ve özgür bakarım dünyaya, senin büyülü gözlerinin gizemli karanlığında durmadan…” Füruğ ışık demektir. Kalbine ışık olup, yolunu aydınlattığı her kadın için ona minnettarız.

Ben Sidal Yurt. 31 Ekim 1999‘da İstanbul’da doğdum. Türkiye’de lise eğitimimi tamamladıktan sonra, üniversite eğitimim için New Jersey’e taşındım. Psikoloji, insan davranışlarını ve zihinsel süreçlerini, buna ek olarak sosyal etkileşimleri kapsayan zengin bir alan olduğundan dolayı bu bölümde kendimi geliştirmem gerektiğine karar verdim. Şu an New Jersey’de Psikoloji alanında akademik eğitimime devam ediyorum. Ayrıca uzun zamandır, yazdığım yazıları çeşitli platformlarda paylaşmaya devam ediyorum.

YORUM YAP