“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Gelecek Kılavuzu II Güneş Enerjisi

Güneş ile aşk yaşayan biri değilim ama bilimin ışığında karşımızda dikilen bir gerçek var ki o da geleceğin Güneş oluşudur. Yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş enerjisinde devrimsel gelişmeler yaşanacak. Bugün dünyanın güneş enerjisi kurulumu on sene öncesinin yedi katı. Geçen sene 638 gigawatt’lık güneş enerjisi kurulumu yapılmış. Global ölçekte, petrol, gaz, kömür ne kadar enerji kaynağı varsa hepsinin kapasitesini aşan bir rakam. Bu gelişmeler son yıllarda devam ettiği halde kömür, petrol ve gaz uğruna savaşanları da sorgulamak isterseniz fena olmaz gibi.

Güneşin büyüleyici güzelliğini, iyileştiriciliğini ve koruyuculuğunu tadacak bu dünya. Minnettar olacak mı orası meçhul. Kesin olan bir şey var, geleceğe yatırım yapmak istiyorsanız kendinizi bu alanda geliştirip yol almak için hala geç sayılmaz. Örneğin Tesla’nın Solar Roof kiremitlerini örnek verelim. Evlerin çatılarına yerleştirilen sistem, ev için enerji sağlıyor. Gün doğumundan batımına her gün düzenli olarak enerji sağlama ve depolama işlemi yapıyor. Elektrik için kimseye ihtiyacınız kalmıyor özetle. Otuz sene garantili. Darbelere bile daha dayanıklı olan bu kiremit şeklinde tasarlanmış güneş panelleri ve farklı versiyonları hayatımızın her alanında olacak. Araba tavanı, güneş enerjisi istasyonları, elektrik süpürgesi, çim biçme makinesi, jeneratör, şarj aletleri, taşınabilir enerji depoları, güneş enerjisiyle çalışan wifi gibi sonsuza gidecek bir liste var.

Akıllara zarar akıllı üretim, güneş tedarik zincirinde zaten devrim yapacak orası çok net! Bize ne zaman gelir? İşte orası kısmet! Siz yine de beklemeyin; geleceği kurcalamak lazım, yoksa kazayla yeni bir geçmiş daha yaşanır.

“Biz” olmak, “Ben” olabilmekten geçer. “Ben” olabilmek hakikati aramaktan, kendini keşfetmekten…Ben kendimi keşfettikçe güzelleştim. Ben kendimi keşfettikçe evreni keşfettim. Ben evreni keşfettikçe öfkemi dindirdim. Hakikatin ne kadar yakınımda durduğunu, önümdeki engeller nedeniyle göremedim. Korkularımın yerine merakımı koydum ve elime kalemi aldım üç sene önce… Bitmek tükenmek bilmeyen merakım yolumu aydınlatan ışık oldu, kitaplar en yakın arkadaşlarım, bugün hayatta olmayan binlerce deha dostum oldu… Hiçbirini kendime saklayamazdım. Bu kadar bencil olmak, insanın yaradılışına tersti. Hakikatin nerede durduğunu görüyorum artık, beni hiçbir güç ondan alıkoyamaz…İnanın! Cesur olun! Dönüşün! Değişime ayak uydurun! Gelecek biz’im, çünkü zaman biz’iz.

YORUM YAP