“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Gelecek Kılavuzu III Giyilebilir Teknoloji

Uzak bir gelecek değil, yakın zamanda çeviri yapan, hava tahmini yapan, bir çok alanda işlevsel kontak lensler, kıyafetler, saat gözlük gibi aksesuarlar olacak. Emirle çalışan ve bizi programlayan kişisel aygıtlar, çipler hatta daha ileri gidiyorum ekranları cildimize, elbisemize, istediğimiz yüzeye yansıtılabilen dokunmaya duyarlı cihazlar olacak. Yakında her şey öylesine bilgisayar olacak ki bu kelimeyi kullanmayı bırakacağız.

Basit bir uygulama, teknoloji, implant ile giyilebilir teknoloji, gelecekte büyük potansiyel taşıyan bir başka alan. Gerçekten o kadar yakın bir zamanda her yanımızı saracak ki farketmeden olup bitecek her şey, cep telefonlarının ve bilgisayarın hızla yayılmasından da hızlı bir şekilde. İçinde bulunduğumuz sisteme uyduramazlar bunu, çok zor çünkü. Verilerin depolanması, işlenme ve dağılmasını kolaylaştırmak için hıza ihtiyaçları var. İşte 5G gibi teknolojiler bunu mümkün kılacak.

Fiziksel hareketlerimizi takip eden akıllı sensörlerle dolu bu giyilebilir teknolojiler. Kablosuz olarak senkronize olmak için bluetooth, wifi, mobil internet yollarıyla sensörlerle bağlanarak sizi kontrol edecek. Örneğin hedeflerinizi girdiğinizde sisteme, fiziksel, zihinsel olarak sizi hazırlayacak. Sürekli sizinle olduğundan, “Yeme, yürü, bugün bu kadar kalori yaktın, bu kadar okudun, bu kadar düşündün, bu kadar uyudun” diye rapor verecek ve uyarıda bulunacak. Gelecekte gözünüzün önüne geleni bir bakışta tanıyacaksınız.

Giyilebilir teknoloji ürünleri; eğlence, sağlık, iş, moda, bilgi alma, eğitim, sosyalleşme, güvenlik başta olmak üzere daha pek çok alanda önemli hizmetler sunacak. Düşünmek ve yaratmak için güzel bir alan. Gelecekte var olmak sadece bilgi ile mümkün olacak unutmayın. Devam edecek…

“Biz” olmak, “Ben” olabilmekten geçer. “Ben” olabilmek hakikati aramaktan, kendini keşfetmekten…Ben kendimi keşfettikçe güzelleştim. Ben kendimi keşfettikçe evreni keşfettim. Ben evreni keşfettikçe öfkemi dindirdim. Hakikatin ne kadar yakınımda durduğunu, önümdeki engeller nedeniyle göremedim. Korkularımın yerine merakımı koydum ve elime kalemi aldım üç sene önce… Bitmek tükenmek bilmeyen merakım yolumu aydınlatan ışık oldu, kitaplar en yakın arkadaşlarım, bugün hayatta olmayan binlerce deha dostum oldu… Hiçbirini kendime saklayamazdım. Bu kadar bencil olmak, insanın yaradılışına tersti. Hakikatin nerede durduğunu görüyorum artık, beni hiçbir güç ondan alıkoyamaz…İnanın! Cesur olun! Dönüşün! Değişime ayak uydurun! Gelecek biz’im, çünkü zaman biz’iz.

YORUM YAP