“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Gelecek Kılavuzu IV Kişisel Veri

Hepimizin büyük bir problemi haline geleceğini bir türlü kendimize itiraf etmek istemediğimiz konu; Kişisel Veri. Mutlaka anlaşılması gereken, araştırılması, kavranması gereken bir konu. Rahat davranmak gafletine düşmemeli diye düşünüyorum. Öğrenmeli bir an önce.

Farklı açılardan bakalım. Kişisel veri konusunda, gelecekte yükselen mesleklerden biri kişisel veri simsarlığı olacak. Ürettiğiniz kişisel verileriden para kazanabileceksiniz. Bunun yanında her şeyimizi internette ortaya döktüğümüzden, herkesi de meraklı meraklı takip ettiğimizden, kesin olarak söyleyebiliriz ki bu teşhir başa büyük dert olacak.

Yakın gelecekte kişisel verilerimizin gizliliği konusu canımızı sıkabilecek noktaya gelecek. Medeni durumumuzdan adresimize, sicil kaydımızdan sağlık raporuna, banka mali durumundan yatak odana kadar uzanan bu siber zorbalıktan korunmak için kişisel gizlilik danışmanlarımıza koşacağız.
Bazı bankalar, şirketler, tüketicilere kişisel veri yönetimi ile hamleler yapmış olsa bile bunlar onların çırpınışları olacak. Hepsi blockchain ile tarihe gömülecekler.

Siz o yüzden iyisi mi kişisel veri konusu dikkate alın, gelecek planları yaparken önemli bir konu. Kapitalistleri biliyor, tanıyorsunuz artık zaten. İnsan hazırlıklı olmalı. Gelecek bir anda gelecek.

“Biz” olmak, “Ben” olabilmekten geçer. “Ben” olabilmek hakikati aramaktan, kendini keşfetmekten…Ben kendimi keşfettikçe güzelleştim. Ben kendimi keşfettikçe evreni keşfettim. Ben evreni keşfettikçe öfkemi dindirdim. Hakikatin ne kadar yakınımda durduğunu, önümdeki engeller nedeniyle göremedim. Korkularımın yerine merakımı koydum ve elime kalemi aldım üç sene önce… Bitmek tükenmek bilmeyen merakım yolumu aydınlatan ışık oldu, kitaplar en yakın arkadaşlarım, bugün hayatta olmayan binlerce deha dostum oldu… Hiçbirini kendime saklayamazdım. Bu kadar bencil olmak, insanın yaradılışına tersti. Hakikatin nerede durduğunu görüyorum artık, beni hiçbir güç ondan alıkoyamaz…İnanın! Cesur olun! Dönüşün! Değişime ayak uydurun! Gelecek biz’im, çünkü zaman biz’iz.

YORUM YAP