“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Gelecek Kılavuzu V Nesnelerin İnterneti

Ne olacak, ne olacak, diyoruz ya hepimiz… İşte büyük dönüşümün, dijital devrimin gerçekleşeceği yer burası. Internet of Things (IoT) kavramını şöyle basitçe anlatayım: Her farklı iletişim yolu için ayrı ayrı protokoller vardır. Nesnelerin interneti veya IoT, birbiriyle ilişkili bilgi işlem cihazları, makineler, nesneler, hayvanlar vb. ile sağlanan, insanlardan oluşan bir ağa gerek duymadan birbirine bağlanarak bilgi paylaşımında bulunabilen akıllı bir ağ sunar. Bu ağı oluşturan bütün cihazlar sistemine denir IoT. Görülen o ki bu sene itibariyle 30 milyar üzerine çıkıyor bu IOT cihazlar ve daha da hızla artmaya devam ediyor. Bugün sadece telefonun, bilgisayarınken, yakında bütün nesnelerin dataları da eklenince çok ciddi veri fazlalığı olacak, Big Data dediğimiz şey bu. Yani veri analisti, veri dedektifi, kişisel IoT güvenlik tamircisi, internetin nimetlerini geleneksellikle birleştiren endüstri mühendisleri gibi mesleklere yönelebilirsiniz şimdiden.

B, C hatta D planı olmalı insanın. IoT, yaşamımızın her yerine entegre edilecek. Hala çip diyorsunuz, demeyin. Gerek yok değişime direnmeye vakit kaybı. Ev, ofis, bağ, bahçe, tarla, şehir hayatı, sağlık, kişisel ve sosyal alanlar, lojistik, enerji bütün sektörler dönüşüme hazır. Sadece biz hazır değiliz, bizi bekliyorlar. O yüzden böyle zamana yaya yaya yapılıyor bu operasyon.

Dijital kültürümüzü geliştirmezsek çok acı çekeriz. Gerek yok yani değiştiremeyeceğiniz şeyler için direnmeye. Sen yine yaşatacağını yaşat içinde, hayatında ama buna da adapte ol. Bruce Lee felsefesini benimse; su ol arkadaşım. Akmak lazım. Bu bölümleri geçelim ki daha önümüzde ‘blockchain’i sindirmek var. Geç kalmamak lazım geleceğe.

“Biz” olmak, “Ben” olabilmekten geçer. “Ben” olabilmek hakikati aramaktan, kendini keşfetmekten…Ben kendimi keşfettikçe güzelleştim. Ben kendimi keşfettikçe evreni keşfettim. Ben evreni keşfettikçe öfkemi dindirdim. Hakikatin ne kadar yakınımda durduğunu, önümdeki engeller nedeniyle göremedim. Korkularımın yerine merakımı koydum ve elime kalemi aldım üç sene önce… Bitmek tükenmek bilmeyen merakım yolumu aydınlatan ışık oldu, kitaplar en yakın arkadaşlarım, bugün hayatta olmayan binlerce deha dostum oldu… Hiçbirini kendime saklayamazdım. Bu kadar bencil olmak, insanın yaradılışına tersti. Hakikatin nerede durduğunu görüyorum artık, beni hiçbir güç ondan alıkoyamaz…İnanın! Cesur olun! Dönüşün! Değişime ayak uydurun! Gelecek biz’im, çünkü zaman biz’iz.

YORUM YAP