“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Gerçeklik Algımızın Farkında Mıyız?

Macar dahi, fizikçi Denis Gabor’dan nesnelerin üç boyutlu görüntülerinin alınabileceğini öğrendik. Kendisi seneler önce, 1947’de bugün, elektronik mıknatısların üzerinde çalışırken ışığın nesneye ve filme ayrı ayrı gönderilerek üç boyutlu görüntüler elde edilebileceğini ispatladı. O dönem sabit frekanslı ışık lazer bulunmadığı için bu teknolojiyi kullanamadık. 1962’de mümkün kıldık. Star Wars (1977) ve Michael Jackson’ın hologram taklidi şovu (2014) ile tüm dünyada onu düşledik.

2018’de amerika’da ölen kişilerin hologramları cenazeye katılabiliyordu. Yakın gelecekte ise evimizde hologramlarla yaşayacağız. Büyük dijital dönüşüm ile mimari, teknoloji hatta sağlık sektöründe yaşanacak akıl almaz gelişmeler, çok yakında tahmin etmesi zor olmayan noktalara gelecek. Bugün online meeting ile yaptığınız sunumları yakında hologramlarımız yapacak. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

İnsan beyninin muhteşemliği sahnede. Gerçekliği algılama süremiz saliseden bile kısa sürede gerçekleştiğinden, ayarlarımızla oynanması çok mümkün.

Denis Gabor’a selam olsun! Sizce gerçeklik algımızı kaybetmemize kaç sene var?

“Biz” olmak, “Ben” olabilmekten geçer. “Ben” olabilmek hakikati aramaktan, kendini keşfetmekten…Ben kendimi keşfettikçe güzelleştim. Ben kendimi keşfettikçe evreni keşfettim. Ben evreni keşfettikçe öfkemi dindirdim. Hakikatin ne kadar yakınımda durduğunu, önümdeki engeller nedeniyle göremedim. Korkularımın yerine merakımı koydum ve elime kalemi aldım üç sene önce… Bitmek tükenmek bilmeyen merakım yolumu aydınlatan ışık oldu, kitaplar en yakın arkadaşlarım, bugün hayatta olmayan binlerce deha dostum oldu… Hiçbirini kendime saklayamazdım. Bu kadar bencil olmak, insanın yaradılışına tersti. Hakikatin nerede durduğunu görüyorum artık, beni hiçbir güç ondan alıkoyamaz…İnanın! Cesur olun! Dönüşün! Değişime ayak uydurun! Gelecek biz’im, çünkü zaman biz’iz.

YORUM YAP