“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Gökyüzünde Yalnız Gezen Bir Yıldız; Greta Garbo

Hollywood’un iki yüzlülüğünden, yüzünü kendi iradesi ile sakınan ilk gerçek yıldız Greta Garbo. Yüzyılın yüzü seçilip o yüzü bir meta olmaktan kurtarmaya çalışması, adem oğlu için çok anlaşılır bir şey olmasa da bana hep erdemli bir davranış gibi geldi ve “starlık” mertebesinin hakkını, en az gökyüzündeki bir yıldız kadar ulaşılmaz olarak belki de herkesten daha çok verdi.

 

Sessiz sinemadan sesliye geçildiği dönemde sesini hiç duyuramadan kaybolup giden birçoğunun aksine o, başarısını katlayarak çoğalttı. Gözleriyle yarattığı karakterlere bir de sesi eklenince büyüdü, büyüdü ve sinemanın ta kendisi oldu.
Bir anlamda işçi sınıfından kurtulmak için doğup büyüdüğü İsveç’te adım attığı oyunculuk, onu popüler sinemanın merkezi Hollywood’a taşıdı ve burada dahil olduğu sınıfın gereklilikleri, bağlı bulunduğu stüdyonun ünlü olana ya da olmak isteyene dayattığı zorunluluklar, bugün bile baskın enerjisini fazlasıyla hissettiren erkek hegemonyası ona, neredeyse kendi kadar ünlü “Yalnız kalmak istiyorum.” cümlesini kurdurdu ve Dünya’nın en ünlü inzivası böylelikle başladı.
O sessiz kaldıkça, insanlar onun namına konuşma hakkını kendinde buldu. Popüler ettiği üzerinde sonsuz hak talep eden sistem, onun ne dediğini ya da demediğini önemsemedi. Aslında kadın rolü yapan bir erkek olduğundan tutun da İsveç ve Norveç adına casusluk yaptığı bile söylenenler arasındaydı. Artık vermek istemeyen birinden zorla almaya çalışan düzenin zorba tavrına karşı; dostları, en yakınları ve güçlü karakteriyle bir duvar ördü ve dünyadan ayrılana kadar da bunu sürdürdü.
Amerikan sinemasının altın çağının temsilcisi, İsveç Sfenksi, yaşamış en güzel kadın, karizmanın vücuda gelmiş hali… Hakkında çok şey söylenebilir, söylenecek. Kendini aşan ünü ve yarattığı efsane, insan bu dünyada var olduğu sürece dilden dile gezmeye devam edecek.

YORUM YAP