“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Görü-yorum: Sinemaseverler İçin Takip Edilesi 7 Youtube Kanalı

İnsan kendinden beklenenden daha hızlı evrilirken üzerinde yaşadığı gezegeni de kendisiyle evrilmeye zorladı, zorluyor… Geliştirdiği teknoloji onu, kendini egemen hissetmeye zorlasa da, kendi kendinin sonunu hazırladı ya da hazırlıyor… Bu yazının anti-tech bir noktaya varmayacağını şimdiden söylemeliyim. Tam tersine kendini geliş(tir)meye, değiş(tir)meye ve dönüş(tür)meye adamış herkesi ilgilendiren bir yazı yazmak amacım.

Her gün karşımızdakinin çehresinden çok gördüğümüz, dört bir yanımızı saran, güne başlarken ilk, günü bitirirken son gördüğümüz şeyler; Ekranlar… Bu satırları yazan ben de gününün tahmin edemeyeceğiniz kadar büyük bir çoğunluğunu ekran karşısında geçiriyorum. Ancak uzun süre önce, bu ekranları Narcissus’un yansımasından “ruhun şifa bulduğu bir yer”* haline getirmeye karar verdim.

Özellikle 2000’lerde yetişmiş genç neslin bilgi arayışının kitaplardan Google seviyesine indiği/yükseldiği şu zamanda Youtube, kendi içinde bi’nevi görsel hafıza kütüphanesi oluşturmaya başladı. Bundan dolayı, bu yazıda sizler için derlediğim (bakın burası çok önemli) kişisel zevklerime dayanan bir öneri listesi oluşturmak istedim. Böyle devasa bir camia için yedi öneri çok kısıtlı geliyor olabilir fakat hem siz okuyucuları fazla öneriye boğmak istemiyorum hem de bu tarz önerileri bir seri haline getirme gibi bir planım var. Şimdiden keşifli okumalar…

*: Antik Yunan’ın en büyük kütüphanesi olan İskenderiye Kütüphanesi’nin taş duvarlarında bu sözün kazılı olduğu iddia edilir.

not: aşağıdaki Youtube kanalları karışık sırayla sıralanmışlardır.

Filme Gitmeden Önce

Filme Gitmeden Önce videolarında kendine özgü bir tarz yaratmayı başarmış bir Youtube kanalı. Filmlerle ilgili yorumlarının tamamen objektif olmasının yanı sıra, kullandığı dil de izleyicisiyle samimi bir dil kurabilmesine yarıyor. Kanalda özgün film listeleri, dizi ve film eleştirileri, sinema sektörüyle ilgili az bilinen ya da bilinmeyen detaylar üzerine videolar var. Şuradaki linke tıklayarak direkt kanalı ziyaret edebilirsiniz.

Kutsal Motor

Birbirinden yetenekli ve farklı, kafası açık insanların kurduğu, kendi deyimleriyle “sinema, televizyon ve eğlence kültürü üzerine youtube kanalı”. “Jeton Düştü” isimli derinlemesine film analizlerinin olduğu ya da “Hane” isimli gündemde olan sanat ve sinema olayları üzerine konuştukları bir takım video serileri var. Eğer “tam benlikmiş” diye düşünüp kanala göz atmak isterseniz bu kısma tıklayarak kanala gidebilirsiniz.

BantMag Sinema Programı

Şahsen yıllardır takip ettiğim BantMag’in Youtube kanalında adı sanı belli olmayan Maskeli’nin (bkz. Melikşah Altuntaş) filmler üzerine kelimenin tam anlamıyla “atıp tuttuğu”, çoğu yerde sivri diliyle eleştirirken çoğu yerde de sarkastikliğiyle eğlendiren bir video serisi. Video serisine tam da buraya tıklayarak gidebilirsiniz.

Neyse Ne — Bazı Nefis Filmler

BantMag’deki Maskeli’yle hiçbir ilgisi olmaması rağmen onun ses tonunu ve beden dilini kullanan Melikşah Altuntaş’ın, Caner Özyurtlu’nun, Neyse Ne kanalında yaptığı bir sinema programı. Kimi zaman “ünlü camiası”ndan konuklarıyla, kimi zamanda bireysel olarak hazırlanan onlarca film listesinin olduğu oynatma listesine şuraya tıklayarak gidebilirsiniz.

KafeinSiz & KafeinSiz Artı

Yukarıda listelediğim kanallardan farklı olarak, genellikle daha popüler kültür ürünü haline gelmiş süper-kahraman filmlerine hakim ve bu tarz işlerin “geek”i olan insanların daha çok hoşuna gideceğini düşündüğüm bir kanal.

Kanalın büyük bir çoğunluğu Marvel ve DC filmleri üzerine olan videolardan oluşsa da, bunların dışında pek duyulmamış dizilerle ilgili yapılan videolar ve film listeleri de bulunmakta.

Farklı ve içten anlatımıyla, yenilikçi bir bakış açısı kazandırmayı amaçladığını düşündüğüm kanalı şu kısma ve yeni içerikler üreteceklerini duyurdukları yan kanallarını ise bu kısma tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.

FluTV & İFA

Her ne kadar programın “showrunner”ı İlker Canikligil’in söylemleri zaman zaman sosyal medyada olay yaratsa da, böyle durumlarda insanın sadece kendisine alması gerektiği noktaları almaya çalışması gerektiğini düşünüyorum. Genel perspektiften baktığımızda Canikligil’in reklamcılık, yönetmenlik ve hocalık deneyimi video içeriklerine farklı bir bakış açısı kazandırıyor. Farklı sanat ve bilim dallarıyla ilgili videoların yer aldığı FluTV’ye şuradan, Canikligil’in FluTv’yi kurmadan önce yer aldığı ve Türkiye’deki önemli sinema okullarından biri olan İstanbul Film Akademi’nin Youtube kanalına ise buradan ulaşabilirsiniz.

Tufan Şimşekcan

Gelelim kendimi en yakın hissettiğim ve kısa sürede sıkı takipçisi olduğum Youtube kanalına: Tufan Şimşekcan. Gerek hazırladığı film listeleri, gerek yaptığı film analizleri ve gerekse genel olarak sinemasal önerilerde bulunduğu videolarıyla Youtube’un sinema kanalları arsında çok farklı ve bir o kadar da önemli bir yere sahip kanal, küçük ama sinemaya hevesli bir kitleye sahip. Özellikle Tufan Şimşekcan’ın sinemasal zekasının Burhan İlkılıç hocanın felsefe geçmişiyle birleştiği videoları favorim. Kanalı tam bu noktaya tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.

yıkıcı, yaratıcı; okuyan, yazan, düşünen ve bu yüzden görmek isteyen karbon-bazlı bir yaşam formu. • DEU GSF'de sinematografi öğrencisi; kakimli.com'da içerik üreticisi ve sosyal medya yöneticisi; @degisenbakis'ta izleyicinin bakışını yeniden yaratmayı amaçlayan bir yaratıcı; @deus.ex.machinax'ta tasarımsal açıdan kendini yeniden keşfeden bir yapay-zeka; @lafingidisi'nde anlamını yitiren kelimeleri kovalayan bir araştırmacı. • bunlar onun hakkında bilinenlerin bir kısmı. dahası için nereye bakacağınızı biliyorsunuz.

yorumlar (2)

  • Avatar

    Nikolaus

    Utku kalemine sağlık , çok faydalı bir çalışma , ekran’a anlam katmak tanımın benim bu meslekteki manifestom . Böyle düşünen biri daha olduğunu bilmek iyi geldi

    reply

YORUM YAP