“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Hatırası Paha Biçilmez

Yeteneğini zamanla olgunlaştırdı. Felsefe öğretmeni sayesinde başladığı tiyatrodan sinemaya pürüzsüz bir geçiş yaptı. Hiç “aşık” olmadı, aşktan yerlere yapışmadı. Ama sevmeyi, saymayı çok güzel bildi. Güldürmeyi de. Nikah memuru gülmekten az kalsın nikahını kıyamıyordu.

Küfürle güldürüyor diye boş yere eleştirildi. Onun komedisi bundan çok daha fazlasıydı. Bir eleştiri ile patlayan kibir balonları şişirmedi, tatminsiz bir hırsla şöhrete dadanmadı, küskün çocuk gibi halka sırt çevirmedi. Oradaydı, insanların içinde, üreterek, meyve veren ağacın taşlandığını bilerek… 1998 yılında “TV ve Sinemada Kemal Sunal Güldürüsü” isimli yüksek lisans tezini yazdı.

“Her şeyin yokluğunu çekiyorduk. Ama işte o yokluklar, Kemal Sunal’ı yarattı. Daha nice Kemal Sunal’lar yaratmıştır. Ben tek değildim, o devrin insanları hep böyle yetişti.”

Sanatçıları yoklukta destekleyen olmuyor diye hesabını bilmeye ve ailesini gözetmeye gayret etti. Parayla ilişkisi bu eksendeydi. Hiç koleksiyonu olmadı. Böyle bir merakı da yoktu.

20 yıl önce, 3 Temmuz’da aramızdan ayrıldı. Kemal Sunal’ın sıcak ve ölümsüz siması yaklaşan ölüm yıldönümü için, koleksiyonculara ve sevenlerine hitaben 0 Euro olarak basıldı. Avrupa Merkez Bankası onayıyla 5 bin adet basılan koleksiyon paralarının yarısı Türkiye’de, diğer yarısıysa başta Avrupa olmak üzere dünyada satışa çıktı. Hatıra para, Türkiye’deki çeşitli internet sitelerinde de satılıyor, 70 TL.

Oysa Kemal Sunal’ın bizdeki hatırası her zamanki gibi paha biçilemez!

His Memory is Priceless

Turkish comedy star Kemal Sunal died 20 years ago, on July 3. His face has been printed on a special souvenir Euro note to pay tribute to him for the 20th year anniversary of his death. The notes were printed through a special permit issued by the European Central Bank.  Half of some 5,000 “zero euro” banknotes are offered for sale in Turkey and the remaining half abroad. Sunal was known for his slapstick comedy. He is still loved by audiences because his films provide a commentary on Turkey even today.

MSGSÜ Sinema TV’de eğitim aldı. Prodüksiyon ve post prodüksiyon alanlarında çalıştı. Bugün, editör, çevirmen ve yazar olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

YORUM YAP