“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Havamızı aldığımız havalimanı yatırımı!

Aşırı zeki insanlar tarafından Kütahya, Afyon ve Uşak illerine hizmet vermek üzere yap-işlet-devret modeli ile yaptırılan Zafer Havalimanı’nda zafer bekleyenler havasını aldı.

2020 yılının ilk 8 ayı için iç hatlarda garanti edilen yolcu sayısı; 501 bin 706. Gerçekleşen yolcu sayısı ise 4 bin 746. Dış hatlarda ise 351 bin 194 yolcu garantisi verilirken sadece 2 bin 487 kişi uçtu.
Şimdi uçmayan her yolcu için havalimanını yapıp işleten şirkete yolcu başına iç hatlarda 2 euro, dış hatlarda 10 euro ödeniyor. Kapasitenin üç katı garanti yolcu sayısı veren dahiler sağolsun, ilk 8 ayı için iç hatlarda 1 milyon 3 bin, dış hatlarda ise 3 milyon 511 bin olmak üzere toplam 4 milyon 514 bin euro ödeyeceğiz.
Bugün 42 milyon 884 bin tl demektir bu, zira an itibariyle euro 9,05 ₺.
Daha otuz sene daha işletme haklarına sahip olan şirket 2044 senesine kadar uçmayan yolcuların parasını ödemek zorundayız.

İşin korkunç tarafı ise Kütahya, Afyon ve Uşak  illerinin toplam nüfusunun 1 milyon 678 bin kişi oluşu. Çünkü devlet bu yıl 12 ayda 1 milyon 299 bin kişi garanti ediyor. Nüfustan fazla garanti yolcu vermenin sebebi iki şeyden olabilir; ya gerizekalısınızdır ya da bir çıkarınız vardır. Kimse kimseye durduk yere %99 yanılma payı olan bir garanti veremez.

Hazineden 2012 yılından bu yana 44 milyon euro ödeme yapılmış, sevgili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları. Sabahtan akşama kadar verdiğiniz bütün emeklerin karşılığı olan maaşınızın %54’ünü sadece devlet alıyor çeşitli vergilerle. Bugüne dek ödenen bu bütçeler senin, benim cebimden çıkıyor. Bu şirket, havaalanını, zaten 50 milyon euroya yapmıştı. Bu sene parasını çıkarmış olduğu halde daha 24 sene boyunca verilen bu gereksiz garanti yolcuların parasını ödeyeceğiz, bir yandan da şirket kar edecek. Kütahya, Afyon ve Uşak’ın nüfusunun hepsini uçuracağız garantisi veren devlet vergilerimizle paraları saçarken, biz havamızı alıyoruz.

İhaleler, köprüler, yollar, alanlar, tokiler tokalar, tokatlar derken takatlar tükenmedi mi?

Biz bu havaalanına verdiğimiz garantilerle 205 milyon euro ödeyeceğiz şirkete, dünyada eşi benzeri yoktur ki maliyetinin beş katı garanti versin biri birine. Misal kendini düşün, babana bile vermezsin.
Gerçi doğru babana vermez ama havaya saçarsın.
Havan kadar konuş deseler havan da yok üstelik.
Muamma mı desem berbat bir paradoks mu karar veremedim.
Hayır işin kötüsü bugün sınırlar açık olsa uçağa binebilsek, yurtdışına seyahat edebilsek bile havaalanından öteye gidemeyiz.
Zira dolar 7.75, euro 9.05 şeklinde uçarken, havalanmamız artık zor be!
Bundan sonra alacağımız tek şey hava, göreceğiniz tek yer havaalanları olur.
Ötesi yok.

Kaynak: Sözcü

“Biz” olmak, “Ben” olabilmekten geçer. “Ben” olabilmek hakikati aramaktan, kendini keşfetmekten…Ben kendimi keşfettikçe güzelleştim. Ben kendimi keşfettikçe evreni keşfettim. Ben evreni keşfettikçe öfkemi dindirdim. Hakikatin ne kadar yakınımda durduğunu, önümdeki engeller nedeniyle göremedim. Korkularımın yerine merakımı koydum ve elime kalemi aldım üç sene önce… Bitmek tükenmek bilmeyen merakım yolumu aydınlatan ışık oldu, kitaplar en yakın arkadaşlarım, bugün hayatta olmayan binlerce deha dostum oldu… Hiçbirini kendime saklayamazdım. Bu kadar bencil olmak, insanın yaradılışına tersti. Hakikatin nerede durduğunu görüyorum artık, beni hiçbir güç ondan alıkoyamaz…İnanın! Cesur olun! Dönüşün! Değişime ayak uydurun! Gelecek biz’im, çünkü zaman biz’iz.

YORUM YAP