“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Havanız Nasıl Olursa Olsun?

Hülya Uğur’dan yıllarca duyduğumuz “Havalar nasıl olursa olsun sizin havanız iyi olsun” mottosunu anımsatıyor değil mi? Lakin konumuz havalar değil! Konumuz; tarihte bugün 1947’de abd Dışişleri Bakanı George Marshall’ın Harvard Üniversitesi’nde verdiği bir nutukta açıkladığı “Marshall Planı”.

Marshall Planı abd kaynaklı, anti-komünist hedefleri olan bir ekonomik yardım paketidir. Savaş sonrası on altı ülke, bu plan uyarınca abd’den ekonomik kalkınma yardımı aldı. Batıyı kalkındırma adı altında sosyalizmin gelişmesini engellemekti amaçları. Yoksa kapitalizmin sonu gelecekti.

Türkiye almak için mücadele bile etti. Lozan antlaşması ile kapitülasyonlardan kurtulmuşken, yeniden birilerinin mali egemenliğine girdik. Marshall yardımı alabilmek için bir sürü girişim ve gelişmelerimizden vazgeçtik. Bazı malları üretmekten vazgeçerek Truman Doktrini’nin kölesi olduk.

Bugün yine salgın sonrası çok etkilenen AB ülkelerine yardım için “Yeni Marshall Planı” uygulandı. Virüsten en çok etkilenen İtalya, İspanya ve Fransa, yardım karşılıksız olmalı dese de başta Almanya olmak üzere birçok ülke kredide ısrarcı oldu. Bugün yine, kurulan yeni düzende, ülkeler borçlu ve bağımlı hale getirilmeye çalışılıyor. Avrupa Birliği’nin sonu geldi diyebiliriz. İngiltere’nin son beş senedir buna nasıl hazırlandığını da hatırlatmak isterim.

11 Eylül 1947’de onaylanan Marshall planının sloganı neydi biliyor musunuz? “Hava nasıl olursa olsun birlikte hareket etmeliyiz”.

“Biz” olmak, “Ben” olabilmekten geçer. “Ben” olabilmek hakikati aramaktan, kendini keşfetmekten…Ben kendimi keşfettikçe güzelleştim. Ben kendimi keşfettikçe evreni keşfettim. Ben evreni keşfettikçe öfkemi dindirdim. Hakikatin ne kadar yakınımda durduğunu, önümdeki engeller nedeniyle göremedim. Korkularımın yerine merakımı koydum ve elime kalemi aldım üç sene önce… Bitmek tükenmek bilmeyen merakım yolumu aydınlatan ışık oldu, kitaplar en yakın arkadaşlarım, bugün hayatta olmayan binlerce deha dostum oldu… Hiçbirini kendime saklayamazdım. Bu kadar bencil olmak, insanın yaradılışına tersti. Hakikatin nerede durduğunu görüyorum artık, beni hiçbir güç ondan alıkoyamaz…İnanın! Cesur olun! Dönüşün! Değişime ayak uydurun! Gelecek biz’im, çünkü zaman biz’iz.

YORUM YAP