“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Hemşirelerin Kader’i!

Covid-19 kliniğinde görev yapan 25 yıllık hemşire Kader K.’nın söyledikleri karşısında ne yazacağımızı bilemedik, hiç dokunmadan alıntılıyoruz; “Biz hemşireler her zamanki gibi en öne sürüldük, kullanıldık, yalnız bırakıldık. Hastalara hemşirelik hizmetinin yanında aile, sırdaş, psikolog, diyetisyen ve hastabakıcılık hizmeti dahi verdik. Helali hoş olsun. Vicdanımız rahat. Ek ödemeleri tavandan vereceklerini söylediler fakat 1300-1900 TL arası ödeme yapıldı. Covid’li görmemiş doktorlara ise bunun 5 katını verdiler. Hastanelerin idari katındaki görevlilere hiç mesaiye gelmedikleri halde uçuk rakamlarda ödeme yapan bakanlığımız ve hastane yöneticilerimiz hemşirelerin nöbet ücretlerini kestiler ve ödeme yapmıyorlar. Salgın bitmedi, biz hala görevimizin başındayız. Ödemeler yapılmadı diye hastalarımıza bakmayacak, ölüme terk edecek değiliz.”

Onca yıl lisans eğitimi al, açlık sınırına yakın bir ücret ile çalış, hayatını riske at, doktorlara tavandan ödeme yapılırken, hemşirelerden kesinti yapılsın. Yine adil davranılmayan bir alan için uydurulmuş bir gün daha. 12 Mayıs Uluslararası Hemşireler Günü! Gece gündüz demeden yaralı askerlere baktığı için kendisine “Lambalı Kadın” denilen Florence Nightingale’in doğum günü bugün. O ve nicelerinin kemiklerinin, yaşayan bütün hemşirelerin içinin sızladığı gün bugün. Görünen ile görünmeyen arasındaki farkı gördüğünüz zaman anlamlı bugün…

Kaynak: Sözcü 

“Biz” olmak, “Ben” olabilmekten geçer. “Ben” olabilmek hakikati aramaktan, kendini keşfetmekten…Ben kendimi keşfettikçe güzelleştim. Ben kendimi keşfettikçe evreni keşfettim. Ben evreni keşfettikçe öfkemi dindirdim. Hakikatin ne kadar yakınımda durduğunu, önümdeki engeller nedeniyle göremedim. Korkularımın yerine merakımı koydum ve elime kalemi aldım üç sene önce… Bitmek tükenmek bilmeyen merakım yolumu aydınlatan ışık oldu, kitaplar en yakın arkadaşlarım, bugün hayatta olmayan binlerce deha dostum oldu… Hiçbirini kendime saklayamazdım. Bu kadar bencil olmak, insanın yaradılışına tersti. Hakikatin nerede durduğunu görüyorum artık, beni hiçbir güç ondan alıkoyamaz…İnanın! Cesur olun! Dönüşün! Değişime ayak uydurun! Gelecek biz’im, çünkü zaman biz’iz.

YORUM YAP