“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

hindistandaki çiftçilerin örnek alınası protestoları

hindistanda yeni tarım kanunlarını protesto eden çiftçiler, hükümetin “bloke ettikleri otoyollardan çekilmeleri durumunda kendileriyle masaya oturacağı” yönündeki teklifini reddetti. Kapitalizme karşı direnişte olan çiftçiler, ülkenin en zengin adamları Mukesh Ambani ve Gautam Adani’nin, kendilerini daha fazla sömürmesine izin vermeyecek.

Dünya çapında 250 milyondan fazla protestocu ile dünya tarihinin en büyük barışçıl protestosunda iki aydır eylemler devam ediyor.

Başbakan Narendra Modi taradınfan Eylül ayında yasalaşan 3 tasarıyı reddeden çiftçiler, Pencap ve Haryana eyaletlerinin otoyollarındaki protestolarına bu kanunlar tamamen geri çekilene kadar devam edecek.

Bu yeni yasalar, çiftçileri on yıllardır kurumsal sömürüye karşı koruyan “mandi sistemini” ortadan kaldırarak mahsul satışını serbest bırakıyor.

Hintli çiftçiler, şirketlere fayda sağlamak için kurulan bir pazara özgürce girme fırsatına sahip olduklarında, yeni yasalarla hayatta kalmak ve geçimlerini sağlamak için daha da zorlanacaklar.
Peki, kimdir bu Mukesh Ambani ve Gautam Adani???
Mukesh Ambani:
  • hindistanın en zengin insanı
  • Petrokimya firması Reliance Industries’nın yönetim kurulu başkanı; petrol ve gaz, telekom, perakende ve daha pek çok alanda çıkarları olan çok uluslu bir holding şirketi.
  • hindistanın halkının iflas ettiği Covid-19 salgını sırasında onun net serveti 22 milyar doların üzerinde arttı.
  • Mevcut tahmini net varlığı: 76,9 milyar dolar.

Gautam Adani:
  • hindistanın ikinci en zengin insanı
  • Liman kralı; enerji, gayrimenkul, savunma ve daha pek çok konuda çıkarları olan çok uluslu bir holding şirketi olan Adani Group’un başkanı.
  • Mevcut tahmini net varlığı: 27,5 milyar dolar.


Bu milyarderlerin protestolarla ne ilgisi var?

Her iki sanayici de gözlerini tarım sektörüne dikmiş, ikisi de tarım teknolojisini ele geçirmek için büyük yatırımlar yapıyor. Bu faturalandırmalarla, tarım endüstrisini tekelleştirmek üzere kendi şirketlerini kurdular.

Yeni yasalara göre, piyasada güçlü şirketler tarım sektöründe serbest dizginlere sahip. Bu, büyük şirketler için faydalıdır ve iş yapmalarını kolaylaştırır. Ancak çiftçileri koruyan kuralları kaldırıyor ve şimdi onları sömürüye açık hale getiriyor.

Yeni yasalar nihayetinde, Ambani ve Adani’ye fayda sağlaması ve daha da fazla acı çekecek çiftçiler pahasına büyük bir kâr elde etmelerine izin veriyor. hindistanda her gün çiftçilikle geçinen 28 kişi intihar ederek hayatını kaybediyor. Halk onları besleyen elleri daha fazla ısıramaz, o yüzden herkes destek olmalı.
BOYKOT

#BoycottAmbaniAdani #BoycottJio Twitter’da gündemde. Bu başkalarını sömürerek zenginleşen insanlara ve ürettiklerine dün itibariyle ülke çapında bir protesto çağrısı başladı. Bu, Reliance Jio ürünlerinin yanı sıra alışveriş merkezleri, otoyol gişeleri, benzin istasyonları ve daha fazlasını içeren diğer Ambani ve Adani projeleri de boykota dahil. Boykotlar şimdiden işe yaramaya başladı.

Lütfen biraz zaman ayırarak çiftçilerin bu faturalardan nasıl etkilendiğini, hükümetlerin milyarderlere yardım ederken ne kadar yozlaşmış olduğunu,  ülkenizde siz neler yapabileceğinizi iyice düşünün.

YORUM YAP