“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Homofobi Ve Transfobi Sahiden Fobi Mi?

Fobi kelimesinin kökeni Yunan mitolojisindeki korku tanrısı Phobos’a dayanır. Fobi, mantık dışı korkudur. Peki, homofobi ve transfobi, fobi olarak adlandırılmalı mı?

Etimolojik olarak fobi mantık dışı nefret anlamını da kapsıyor. Homofobi ve transfobi dediğimizde bir korkuya değil bir nefret suçu üretme mekanizmasına işaret ediyoruz. Yani bu ikisine fobi demek teknik olarak doğru ama arada önemli bir anlam farkı var. Kapalı alandan ve örümceklerden korkan fobik, bundan kurtulmayı diler. Ahlaki seçimleriyle beslediği bir nefret ve öldürme isteği büyütmez. Bir homofobik ise tam tersine mantık dışı nefretine tutkundur.

Geçenlerde J.K. Rowling anti-trans tweetler attı ve Harry Potter’a hayat veren aktör Daniel Radcliffe ona uzun uzun cevap vermek zorunda hissetti. Radcliffe’in özetle dediği şey şuydu: Trans kadınlar, kadındır. Peki bu kadar basit bir anlayış neden uzun açıklamalar gerektiriyor? Cinsiyet kalıp yargılarına dokununca neden mantık evi terk ediyor?

MSGSÜ Sinema TV’de eğitim aldı. Prodüksiyon ve post prodüksiyon alanlarında çalıştı. Bugün, editör, çevirmen ve yazar olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

YORUM YAP