“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

‘Hoşt!’ Diyemeyeceğimiz Robotlar!

Boston Dynamics’in Spot isimli çirkin robotları Singapur parklarında devriye geziyor ve yumuşak bir kadın sesiyle sosyal mesafeyi korumayanları uyarıyor. Bazı iş kollarını robotların devralacağı gelecek bugün burada.

Spot, nazik uyarılar yapsa da onun yüzünden yüksek para ve hapis cezaları almak mümkün. İspiyoncu Spot kamera ve analiz araçları kullanıyor, böylece parkta kaç kişi bulunduğunu da hesaplıyor. Tunus’ta ise otoriter bir erkek sesiyle konuşan, suratsız bir robot sizi çevirip kimlik sorabiliyor. Güvenlik ekipleri robotlar sayesinde yasaların uygulanması için komuta merkezlerinden ayrılmadan çalışabiliyorlar. Denetleyen robotlar yaygınlaşacak mı?

Robofobi, geleceğin hastalığı olarak tanımlanan bir fobi; otonom makinelerden ve yapay zekadan korkulan bir kaygı bozukluğu. Gelecek burada olduğuna göre, geleceğin fobisi de burada olabilir. Çin’de kamuya açık alanlarda ateşinizi ölçen robotlar dolaşmakta. Peki ya robofobiniz varsa ve robot görünce sıcak basması yaşıyorsanız?

MSGSÜ Sinema TV’de eğitim aldı. Prodüksiyon ve post prodüksiyon alanlarında çalıştı. Bugün, editör, çevirmen ve yazar olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

YORUM YAP