“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

IAN FLEMING

En güzel kadınlarla, en pahalı mekanlarda, en kaliteli yemekleri yiyip en yıllanmış şarabı içen, en üst düzey teknolojiye erişimi olup en hızlı arabayı süren; kısacası her şeyin en iyisinden başkasıyla muhatap olmayan en yakışıklı ve en zeki, James Bond. Erişilmezliğine ilahlıktan başka bir şey yakışmadığında bir de 007’dir; yani dilediğinde can almak, onun elinde. 

İşte böyle bir karakter yaratır Ian Fleming. James Bond’u onun kitaplarından tanıyan azdır belki ama yarattığı ve herkesin gözünde ilahlaştırdığı karakterle aslında döneminin soğuk savaşında Hollywood’dan bildiğimiz bir reklamcılık ve karalama kampanyası yapar. Ülkesinin ajanı ve kahramanıdır, üstelik dünyayı da “asıl” kötülerden korur. 

Varlıklı bir ailenin oğlu olarak çalışkan bir yazardır bakıldığında Fleming. Babasının ölümünde anma konuşması yapanlar arasında Winston Churchill de var. James Bond, zevkli tarzını Fleming’e borçludur bu bakımdan. Tam zamanlı yazarlığından önce, James Bond karakterinin özelliklerinin bir kısmını birinci elden deneyimlemiştir. Moskova’da gazetecilik yapmış, bankada çalışmış, İkinci Dünya Savaşı’nda denizci olmuştur. Bu sebepten, Bond’un ne derece Fleming’in gerçek tecrübelerinden doğduğu hep bir tartışma konusu olmuştur. 

Amerikalı Başkan Kennedy’nin bile favori kitapları arasında saydığı heyecanlı polisiyenin yazarı Ian Fleming, James Bond karakteri ile zamansız bir üne kavuştu. Bugün James Bond karakteri, istihbarat ajanı dendiğinde görmek istediğimiz, hayal ettiğimiz kişinin sözlük karşılığı. Rahat okunan ve heyecanı hiç eksilmeyen hikayelerini anarken hayatını göz önünde bulundurduğumuzda, dönemin siyasetinden uzak kalamamasını anlayışla karşılayabiliyoruz tabi. Bir nebzecik. 

Bir kültün yaratıcısı olarak kendisini ölüm yıldönümünde saygıyla anıyoruz.

Yeditepe Üniversitesi, Çeviribilim mezunu. Makalelerle başlayan çevirmenlik yolculuğu kitaplarla devam etti. Şimdi ise özgün yazılar yazma heyecanını tatma peşinde.

YORUM YAP