“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

İnsan unutur, biz unutmuyoruz.

15gün önce İzmir depremi ile sarsıldık, korktuk, kayıplar verdik, üzüldük, ağladık. Üzerinden 15 gün geçti, yaşadıklarımızı unutmak üzereyiz aynı önceki depremler, maden faciaları gibi. Hiç depremle ilgili halkımızın örgütlendiğini, seçim meydanlarında pankart açıp seslerini duyurmaya çalıştığını gördünüz mü? Deprem programı olmayan partilere oy vermeyiz diye bir çıkış duydunuz mu? 15 gün-1 ay korkuyoruz sonra hiçbir şey değişmediği halde, maalesef birçoğumuz depreme dayanıksız evlerimizde eski hayatımıza devam ediyoruz. Halk bu tutumda olunca yönetim de risk yönetimini yapma gereği duymuyor. Çünkü bu iş para ister, yapılmış yerleri yıkmak ister, bütçe ister, emek ister. Bunu da siyasetçiler istemiyor; 5 yıllığına iktidar oluyor ne de olsa. Makyajlı işler peşinde oluyorlar. Afet yönetimine ağırlık veriyorlar. Afet yönetimi de deprem oluncaya kadar kulaklarımızı tıkayalım, deprem olunca da bütün bakanlarımızla toplanalım yaraları saralım, puan alalım gibi bir bakış açısı.

Peki, 15 günde biz nasıl unutuyoruz her şeyi, sorgulamayı nasıl bırakıyoruz? Aslında tüm suçu da narin psikolojimize atamayız. Beynimiz de herhalde kendi koruyor ki, hızla değişen gündeme haddinden fazla aldırış etmememiz konusunda kalbimizle savaş veriyor.

İzmir depremi için üzülürken bu 15 gün içinde özel hayatlarımız hariç tutularak, başka nelere üzülmemiz gerekti, hatırlayalım. Biz tepki gösterip sorgulamazsak sistem değişmeyecek, sistem değişmezse biz üzülmeye alışmaya devam edeceğiz. Derlemede hergün sosyal medyada görerek üzüldüğümüz, devletin tedavi masraflarını karşılamadığı ve tedavide zamana karşı yarış içinde olan SMA hastası çocuklar hariç tutulmuştur.

30 Ekim –  İzmir depreminde, enkazdan sağ kurtulamayan her cana kahrolduk.

3 Kasım – 1 Euro 10 TL oldu.

4 Kasım – Haklarını arayan madencilere jandarma müdahale etti, yaka paça gözaltına aldı.

6 Kasım – Gram altın 530 TL’ye yükselerek tüm zamanların rekorunu kırdı.

8 Kasım – Ekonomi Bakanı sosyal medya hesabında yayınladığı redaksiyonu dahi yapılmamış bir metinle istifa etti, istifasının kabul olup-olmaması dahi tek bir insana bağlı olduğu için iki gün ülke belirsizlik yaşadı.

9 Kasım – İSKİ, 1 Ocak 2021’den itibaren geçerli olmak üzere suya %25 zam talep etti.

9 Kasım – Pınar Gültekin’in katili Cemal Metin Avcı, Pınar’a iftira atarak kendini aklamaya çalıştı.

12 Kasım – Saadet Korkmaz reddettiği, Hafize Günakın ayrılmak istediği, Çilem Kılıç koruma kararı verilmediği, Emine P. koruma kararı uygulanmadığı için öldürüldü.

14 Kasım – Günlük vaka sayısı 3000’in üzerine çıktı. Prof Bengi Başer: “Türkiye’de salgın tsunami gibi, artık 14 günlük bir kapanma da yetmeyebilir.”

14 Kasım – Tülay Sivil, boşandığı erkek tarafından pompalı tüfek ile vurularak öldürüldü.

15 Kasım- Erdoğan, ekonomi, hukuk ve demokraside yepyeni bir seferberlik başlatacaklarını açıkladı.

16 Kasım – Adana’da, 72 yaşındaki bir kadını boğazını keserek öldürmekten yargılanan ve müebbet hapisleri istenen 2 kişi serbest bırakıldı.

Yine bugün, Kanal İstanbul projesine karşı çıkan Ekrem İmamoğlu hakkında “bölücülük” ve “devlet projesine karşı çıkma” suçlarından soruşturma açıldı.

YORUM YAP