“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

“İnsanları güldürmek için, acılarına da ağlayabilmek gerek…”

“Duygulu ve hassas bir insanımdır. Başkalarının üzerinde bile durmayacağı olaylar, beni cok etkileyebilir. Bir çocuğun ağlamasına ya da bir kedinin açlığına, kısaca tüm canlıların çaresizliğine, umutsuzluğuna onlardan fazla üzülürüm. Doğal olan da bu… İnsanları güldürmek için, acılarına da ağlayabilmek gerek…”

Bugün bir uçak yüreğimize indirdi.
Güldürdüğü kadar ağlayan biri terk etti dünyayı bugün. Sanki içinde sevgi yaşatmıyor, sevginin içinde yaşıyorcasına bir ömür. Hassas biri olarak yaşamanın zorluğuna rağmen gülmekten ve güldürmekten asla vazgeçmeyen müthiş insan Kemal Sunal’ı şükran ve minnetle anıyoruz. Bugün dikkatle okumamız ve anlamamızın çok önemli olduğu şu sözler hepimize gelsin ondan.

“Diyeceğim herkes herkese bir kazık atıyor, sonra kendi canı şu kadarcık yandı mı veryansın ediyor, basıyor yaygarayı. Hepimiz birbirimize bir kazık atarsak nasıl düzelir bu işler? Ben derim ki karşılıklı olarak saygılı olalım haklarımıza…”

İnsan olmaya saygı duyduğumuz ve birbirimizin haklarını savunma anlayışına erebildiğimiz bir dünyada yazabilmek umuduyla…Üniversite ve darbe sonrası fabrikadaki elektrikçi çırağı, Kapıcılar Kralı, Çöpçüler Kralı, Hababam Sınıfı, Kibar Feyzo, İnek Şaban, Zübük, Davaro, Salako, Tosun Paşa, Süt Kardeşler gibi sayısız filmi ve güzel kalbi ile efsanemiz olabildiyse umut var demektir. Kemal Sunal umuttur.

Çok özledik…

“Biz” olmak, “Ben” olabilmekten geçer. “Ben” olabilmek hakikati aramaktan, kendini keşfetmekten…Ben kendimi keşfettikçe güzelleştim. Ben kendimi keşfettikçe evreni keşfettim. Ben evreni keşfettikçe öfkemi dindirdim. Hakikatin ne kadar yakınımda durduğunu, önümdeki engeller nedeniyle göremedim. Korkularımın yerine merakımı koydum ve elime kalemi aldım üç sene önce… Bitmek tükenmek bilmeyen merakım yolumu aydınlatan ışık oldu, kitaplar en yakın arkadaşlarım, bugün hayatta olmayan binlerce deha dostum oldu… Hiçbirini kendime saklayamazdım. Bu kadar bencil olmak, insanın yaradılışına tersti. Hakikatin nerede durduğunu görüyorum artık, beni hiçbir güç ondan alıkoyamaz…İnanın! Cesur olun! Dönüşün! Değişime ayak uydurun! Gelecek biz’im, çünkü zaman biz’iz.

YORUM YAP