“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

İnsanoğlu Çabuk Unutur Diye Bakteriler De Unutur Mu Sandınız?

Bakteri gruplarının bizimki gibi çalışan hafızaları olduğu keşfedildi! Normalde bakterileri akıllı tür kategorisinde saymayız ancak çığır açan yeni araştırmalar aksini gösterecek gibi: Bakteriyel biyofilm toplulukları insan belleğinin çalışmasına benzer şekilde çalışıyor.

Cell Systems dergisinde bu hafta yayınlanan yeni bir makale, incelenen bakteri topluluklarının mavi ışığa maruz kaldıklarında bunu hatırlama kapasitesine sahip olduklarını belgeledi. San Diego’daki California Üniversitesi’nde moleküler biyolog olan Gürol Süel ve meslektaşları biyofilmlerin nasıl çalıştığını ve davrandığını araştırıyor. Süel’in laboratuvarı daha önce bazı bakterilerin birbirleriyle iletişim kurmak için elektriksel sinyal kullandığını tespit etmişti. Sürdürülen çalışmalar neticesinde bakteriyel biyofilmin, üstüne tutulan mavi ışıkla önceki etkileşimini hatırladığı tespit edildi.

Süel bulgularla ilgili olarak, “Bu hafızanın son derece sağlam olduğunu gösterebildik. Bakterilerin ve nöronların ortak nitelik paylaştıklarını görmek çok ilginç” diyor. Şu anda, araştırmacıların biyofilmlerdeki bakterilerin neden böyle hatırlayabildiği hakkında bir fikri yok. Bu, gelecekteki araştırmaların odak noktası olacak. Ayrıca Süel, biyofilmlerin hafıza özelliklerinin hesaplama yapmak için kullanıp kullanamayacağını da araştıracaklarını belirtti.

Kaynak: Popular Science

MSGSÜ Sinema TV’de eğitim aldı. Prodüksiyon ve post prodüksiyon alanlarında çalıştı. Bugün, editör, çevirmen ve yazar olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

YORUM YAP