“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

IPhone Konum Bilgilerinizi Saklıyor!

IPhone’nunuzda bulunduğunuz her konumun gizli bir listesi olduğunu ve yıllarca saklandığını biliyor musunuz?

Buna Önemli Konumlar(Significant Locations) listesi denir ve muhtemelen var olduğunu bile bilmiyorsunuz! IPhone ayarlarınızı tam olarak yedi katman derinliğinde, çok açık olmayan bir görüşte saklanan, çok az IPhone kullanıcısının farkında olduğu ve muhtemelen de rahat hissetmeyeceğiniz bir konum izleme düzeyidir.

Önemli Konumlar listesi, geçtiğimiz birkaç yıl içinde bulunduğunuz her konumda, tam olarak nerede olduğunuzun dakika dakika rota geçmişini saklar. Apple, değeri ne olursa olsun, bu verilerin izniniz olmadan paylaşılmayacağını söylüyor. Şirketin konum hizmetleri için gizlilik politikalarını özetleyen bir destek sayfasına göre, “Önemli Konumlar” özelliği tarafından toplanan veriler şifrelenir.ve yalnızca cihazınızda saklanır, izniniz olmadan paylaşılamaz. Yine de “Önemli Konumlar,” IPhone’nunuzla dolaşarak ne kadar veri ürettiğinizin kesin bir hatırlatıcısıdır.

Konum geçmişinizi nasıl bulabilirsiniz? 

  1. Adım: Ayarlar (Settings) uygulamasını açın.
  2. Adım: Gizlilik (Privacy) bölümüne gidin. (Mavi arkaplan üzerine küçük beyaz el logolu)
  3. Adım: Konum (Locations) Servislerine tıklayın.
  4. En alta doğru sonuna kadar kaydırın ve Sistem Hizmetlerine (System Services) gelin.
  5. Önemli Konumlara (Significant Locations) girin.

Bu noktada, şifreniz veya Face ID’nizle giriş yapmanız gerekecektir.

Olay şimdi, işte burada ilginç olmaya başlıyor. Bir şehir listesi görmelisiniz. Her bir konumun altında birkaç yer ve buna karşılık gelen tarih olacaktır. Listeyi kaydırırsanız, düzinelerce (hatta bazı durumlarda yüzlerce) yer olmalıdır. “Ev (Home)”in muhtemelen listenizin başında olduğunu göreceksiniz. Daha da belirginleştiği yer burasıdır. Buranın evinize gidiş gelişlerinizin ve ulaşım yöntemlerini dakika dakika listesi sunulur.

Apple, bu Önemli Konumlar bölümünün şifreli konumlar olduğunu ve Apple tarafından okumayacağını bizlere söylüyor. Biz de onların söylerine güvenmek zorundayız. Ama beni en çok şaşırtan ve şüpheye sokan şey, bu bölümün ne kadar öznele gizlendiği oldu. Dijital bir ürün geliştirmiş herkes, bir dizi kaydırma, tıklama ve açık olmayan adlarla ana ekrandan yedi ekran uzağa bir şey koyarsanız içeriği aktif olarak son kullanıcıdan gizlemeye çalıştığınızı bilir!

Peki kapatabilir miyim? 

Unutmayın: Apple, bu verilerin gizli tutulduğunu söylüyor. Ancak bu listeden rahatsızsanız, Önemli Konumlar anahtarını kapalı konuma getirebilirsiniz. Onu gerçekten temizlemek istiyorsanız açın ve geçmişe giderek Geçmişi Temizle’yi seçin.

Hangi ayarların açık olduğunu ve hangilerini kapattığınızı öğrenmek için kendi başınıza biraz araştırma yapın. Hangi ayarları kontrol edebileceğinizi ve tam olarak ne yaptığını öğrenin. Yani kendi teknoloji kaderinizi kendiniz kontrol edin.

Teknoloji hayatımızı neredeyse her yönden iyileştirme yeteneği ortada ancak birey olarak bu özelliklerin hepsinin nasıl ve ne için çalıştığını, sonuçlarının tam olarak ne olduğunu anladığımız zaman sağlıklıyız!

Kurucu ve Ajans Başkanı @Zadaca Dijital Medya | Girişimci | Danışman | Konuşmacı | Ve Daha İyi Bir Dünya İçin Merkezi Olmayan Teknolojiyle İlgileniyor!

YORUM YAP