“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

İstanbul Sözleşmesi: Haklarınızı Bilin!

İstanbul Sözleşmesi gereği, taraf devletler, gerek kamusal gerekse özel alanda tüm bireylerin özellikle de kadınların şiddete maruz kalmaksızın yaşama hakkını sağlamak ve korumak için gerekli olan hukuki ve diğer önlemleri alacaklardır. Yani devlet, senin özgürlüğün ve güvenliğin için dört duvar arasında ya da kişiler arasında değil, sokakta, okulda, hapishanede, karakolda, camide, ofiste, kampta, piknikte, gece kulübünde her kamusal ve özel alanda seni korumak ZO-RUN-DA!!!!!

Yani diyelim sen evli değilsin ama aynı evi paylaşıyorsun, seni korumak zorunda!
Örneğin sen birinin kızısın, seni babandan korumak zorunda!
Örneğin sen bir transseksüel kadınsın, seni korumak zorunda!
Örneğin sen birinin metresisin, seni korumak zorunda!
Örneğin sen bedeninle hayatını kazanan seks işçisisin, seni korumak ZO-RUN-DA!!!!!

Sözleşme, şiddet mağdurlarına eşit koruma sağlanmasını öngörmekte ve mağdurlar arasında her türlü ayrımcılığı yasaklamaktadır. Yani insanlık dışı suçlamalarınızla şiddeti hafifletemezsiniz! Şiddetin hafifletici nedeni yoktur!!!

Gelelim başka bir tür şiddete…
Sözleşmede, ekonomik zarar veya ekonomik ıstırap da kadına yönelik şiddet biçimlerinden biri sayılır. Kimse seni para, ganimet üzerinden tehdit edemez, sefil edemez, ezemez! Psikolojik şiddet uygulayamaz, kendine muhtaç bırakma suretiyle senden faydalanamaz!!! Devlet seni korumak zorunda!!!

Sözleşme, yalnızca taraf devletlerin vatandaşı olan kadınlar için değil, sığınmacı ve hukuki durumu ne olursa olsun göçmen kadınlar için de koruma sağlamaktadır. Devlet, ülke sınırları içindeki herkesi korumak ZO-RUN-DA!!!

“Biz” olmak, “Ben” olabilmekten geçer. “Ben” olabilmek hakikati aramaktan, kendini keşfetmekten…Ben kendimi keşfettikçe güzelleştim. Ben kendimi keşfettikçe evreni keşfettim. Ben evreni keşfettikçe öfkemi dindirdim. Hakikatin ne kadar yakınımda durduğunu, önümdeki engeller nedeniyle göremedim. Korkularımın yerine merakımı koydum ve elime kalemi aldım üç sene önce… Bitmek tükenmek bilmeyen merakım yolumu aydınlatan ışık oldu, kitaplar en yakın arkadaşlarım, bugün hayatta olmayan binlerce deha dostum oldu… Hiçbirini kendime saklayamazdım. Bu kadar bencil olmak, insanın yaradılışına tersti. Hakikatin nerede durduğunu görüyorum artık, beni hiçbir güç ondan alıkoyamaz…İnanın! Cesur olun! Dönüşün! Değişime ayak uydurun! Gelecek biz’im, çünkü zaman biz’iz.

YORUM YAP