“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

İstanbul Sözleşmesi: Haklarınızı Talep Edin!

İstanbul Sözleşmesi en basit haliyle diyor ki halkını eğiteceksin, şiddeti önlemek için, insanları korumak için temel insan haklarına dayalı eğitim verip, düzenlemeler yapacaksın. Şiddet görenleri öyle bir koruyacaksın ki şiddet gösterenler mağdur olacak. Şiddet gösterenleri öyle bir cezalandıracaksın ki kimsenin yüreği yetmeyecek insan haklarını ihlal etmeye. Kimsenin kimseye şiddet göstermeyi bırak, temel insan haklarını ihlal etmeyi göze alamayacağı bir toplum yaratmak zorundasın diyor.

6284 sayılı Kanun’un sağladığı hakları bilen var mı?

1-Sığınak talep etme
2-Şiddet gören ya da tehdit altında olan kadınlar geçici koruma (yakın koruma) talep edebilirler
3- Şiddete uğrayan ya da tehlikede olan kadın; şiddet uygulayanın evden uzaklaştırılmasını, kendisine yaklaşmasının engellenmesini, adresinin gizlenmesini, kimlik ve ilgili diğer bilgilerin değiştirilmesini isteyebilir
4- Şiddet uygulayanın silahını polise teslim etmesini, geçici velayet ve tedbir nafakası, geçici maddi yardım, oturduğu eve aile konutu şerhi konulmasını talep edilebilir
5- Herhangi birinin şiddete maruz kaldığını tanık olursanız 6284 sayılı Kanun’a göre, durumu 155’i arayarak ihbar edebilirsiniz.

Şimdi bu hakların hiçbiri uzun yıllardır bizlere sağlanmıyor. Bırak kadını, bölük pörçük ettiler bizi, haklarımızı hiçe saydılar, yok ettiler! AYRICA KADINLAR TARAFINDAN HAZIRLANAN BU ADİL SÖZLEŞME, erkeklere ve çocuklara yönelik ev içi şiddetten de söz eder ve şiddet mağduru kız ve oğlan çocuklarına ilişkin özel düzenlemelere yer verir. DEVLET HERKESİ KORUMAK ZORUNDA!!!!

Anayasa m.90/5 uyarınca, İstanbul Sözleşmesi kanun hükmündedir. İstanbul Sözleşmesi ile kanunların aynı konuda farklı hükümler içermesi nedeniyle çıkabilecek uyuşmazlıklarda, İstanbul Sözleşmesi hükümleri esas alınır.

Bugün ülkede olup bitenden rahatsızlık duyan herkes bunu ihbar etme, dava açma hakkını arama hakkına sahiptir. Bütün bundan rahatsız duyanlar ülkede can güvenliğimiz olmayışından, temel insan haklarımızın gaspından dava açabilir, hakkını arayabilir. Ama sosyal medyadan yazsak yeter değil mi?

“Biz” olmak, “Ben” olabilmekten geçer. “Ben” olabilmek hakikati aramaktan, kendini keşfetmekten…Ben kendimi keşfettikçe güzelleştim. Ben kendimi keşfettikçe evreni keşfettim. Ben evreni keşfettikçe öfkemi dindirdim. Hakikatin ne kadar yakınımda durduğunu, önümdeki engeller nedeniyle göremedim. Korkularımın yerine merakımı koydum ve elime kalemi aldım üç sene önce… Bitmek tükenmek bilmeyen merakım yolumu aydınlatan ışık oldu, kitaplar en yakın arkadaşlarım, bugün hayatta olmayan binlerce deha dostum oldu… Hiçbirini kendime saklayamazdım. Bu kadar bencil olmak, insanın yaradılışına tersti. Hakikatin nerede durduğunu görüyorum artık, beni hiçbir güç ondan alıkoyamaz…İnanın! Cesur olun! Dönüşün! Değişime ayak uydurun! Gelecek biz’im, çünkü zaman biz’iz.

YORUM YAP