“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Jesse James – Kahraman mı? Yoksa Soğukkanlı bir Katil Mi?

Amerika’nın, kimilerince Robin Hood’u olan meşhur haydutu Jesse James. Çetesiyle birlikte altı yılda altı eyalette insan soyan ve öldüren bu adamın cinayetleri kesin olsa bile yardımlarından bir haber yok aslında. 19. yy Amerika’sının tekinsiz kırsalında kol gezerken yaptıkları vahşi batı filminden ziyade soğukkanlı cinayetlerle bezeli bir gerilim filmi daha çok. 

400 dönümlük tarlasında kölelerine haşhaş yetiştirip koyun güttüren, Missouri’li James ailesi, iç savaş patlayınca haliyle Güney Konfederasyonun yanında yer alır. Kuzey ve Güney olarak ikiye bölünen Amerika’nın kuzeyini temsil eden Birlik (Union) mensuplarından bir grup, Jesse James 15 yaşındayken evlerine saldırır. Yaşananlar neticesinde kedisi yaralı, üvey babasını ise topraklarındaki ağaca asılı bir halde bulacaktır. 

Yaptığımız her eylem, söylediğimiz her söz, her şey ama her şeyin irili ufaklı bir karşılığı ve tanık olan insanlarda bıraktığı bir iz var ya şu dünyada; bu hikayede de şiddetin izini süreceğiz. Sakın yanlış anlaşılmasın; bu şiddet Jesse James 15 yaşındayken başlamadı, içine doğduğu kölelik düzeninin kaskatı kesilmiş sistematik işkencesiyle başladı. Tüm bunlar yaşanmasa Jesse James daha az kötü biri olur muydu bilinmez ama bu olayla birlikte onu konfederasyon gerillalarına katıldığını görürüz. 

Savaşın sonlarına yakın bir çatışmada vurulan James, sonraları evleneceği kuzeni Zerelda Mimms’in bakımıyla hayata tutunur ve savaş sonrası şiddeti elden bıramayacak kadar fazla o yolda yürümüş arkadaşlarıyla birlikte soygun ve gaspla geçinmeye başlar. 

Kardeşi Frank ile birlikte, eski gerillalardan Cole Younger ve kardeşlerine katılır. James-Younger çetesi eyaletler boyu banka, posta arabası soyar ve ardında trenleri hedef alırlar. Çetenin doğuşunun bir getirisi olarak zaman zaman Klu Kux Klan maskelerini takmayı da ihmal etmezler. 

Onların bu duruşu, Güney Konfederasyonu’nu yeniden harekete geçirmek isteyen bir grup geri kafalı ve açık açık gözünü kötülük bürümüş yetki sahibi konfederasyon destekçileri tarafından destek almaya başlar ve Missouri’li bir gazete editörü olan John Newman Edwards tarafından zenginden alıp fakire veren, hakkaniyet dağıtan bir grup olarak halka sunulmaya başlanırlar. 

Medya nedir, manipülasyon için nasıl kullanılırın atası topraklarda Jesse James ve Robin Hood resimleri bir dizi ince işlenmiş makalede yan yana yayımlanmaya başlar. Efsanelerle benzeşmesi bununla da sınırlı kalmaz; 29 Eylül 1872, Kansas City Times’ta James ve çetesi hakkında “Onlar, Kral Arthur’la birlikte Yuvarlak Masa’ya oturacak, Sir Lancelot’la turnuvada yarışacak ve Guinevere’in kalbini çalacak nitelikte adamlar,” şeklinde bir beyanda bulunur. 

Jesse James’in kahraman imajı, yaşanan çatışmalardan birinde sekiz yaşında bir kız çocuğunun ölmesi üzerine yazdığı halka sesleniş mektubuyla perçinlenir. Bu bir reklam mıydı, yoksa kendi içinden gelen bir hamle miydi bilinmez ama yaşanan kayıp hakkında şunları demişti:

“İsteyerek olmasa da bir çocuk vurduğum doğrudur. Bundan dolayı çok üzgünüm. Eğer ailesi Kansas Times üzerinden adreslerini bana bildirirse kızlarının doktor masraflarını karşılayacak parayı onlara göndereceğim.”

Bir süre sonra Thomas Howard takma adıyla çeteye yeni üyeler dahil eden James’in başında büyük de bir ödül vardır. Sonunu getirecek olan da bu olur. Yeni üyelerden Robert Ford, eyalet valisiyle anlaşma yapmıştır ve 1882 Nisan’ında, evindeki bir çerçeveyi düzelten 34 yaşındaki haydut Jesse James’i arkasından vurarak öldürür. 

Kendisinden geriye bol aliterasyonlu isminin geçtiği şarkılar, kitaplar, makaleler, filmler hatta bir anime ve tabi hala ziyarete açık olan Jesse James Çiftliği ve Müzesi kalır. 

Yeditepe Üniversitesi, Çeviribilim mezunu. Makalelerle başlayan çevirmenlik yolculuğu kitaplarla devam etti. Şimdi ise özgün yazılar yazma heyecanını tatma peşinde.

YORUM YAP