“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Kahvemi Hazırla Akıllı Ev

Yakın gelecekte evlerimiz nasıl olacak, nasıl olmalı? “Akıllı ev sistemleri” son yirmi yıldır çok konuşulmasına ve lüks evlerde kısmen hayata geçmiş olmasına rağmen henüz tüm ev aletlerinin senkronize bir şekilde çalışabildiği sisteme geçiş yapamadık. Ayrıca yapıların gerçekten akıllı olması için ağ bağlantılarının çok daha iyi hale getirilmesi gerekiyor. Kullanıcı tasarlanan sistemi kontrol edemiyorsa ancak cinnet geçirir; teknolojinin ne kadar akıllı olduğu, tek başına yeterli değil.

Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi de tam da bunu dert edip Hollanda’nın Petten kentinde bir araştırma laboratuvarı kurdu. Sıradan mutfak gibi görünen mekan, küçük akıllı cihazların kendi aralarında iletişimlerinin ne dereceye kadar mümkün olduğu sorusuna cevap arayan bir araştırma laboratuvarı. Hedefleri ise bulaşık makineleri, buzdolabı, fırın, akıllı robot süpürge makinesi, kahve makinesi, aydınlatma sistemi, elektrikli araba şarj aletleri gibi aklınıza gelebilecek tüm akıllı cihazların ortak bir dilde buluşması, aynı dili konuşup aralarında iletişim kurması. Üstünde çalışılan ve zorlayan konu, cihazlar arası bu ortak dili kurgulamak.

Cihazların son kullanıcıdan gelen verileri toplayarak sürekli kendilerini güncellemeleri, işleri sonrasında kolaylaştıracak. Kullanımlar sonrası oluşacak veri bankası, cihazlarda oluşabilecek fonksiyon bozukluklarının giderilmesinde ve cihazın işlevinin iyileştirilmesinde kullanılacak.

Bu araştırmadaki tek kaygı, tabii ki yalnızca konforlu yaşam alanına sahip olmak değil, aynı zamanda tükettiğimiz enerjiyi üretebiliyor olmak. Sanal güç kaynakları, güneş ve rüzgar gibi sürdürülebilir enerji sistemlerine bağlanarak evdeki elektrikli aletlerin her birinin akıllı akü gibi hareket etmesi sağlanacak. Araştırma laboratuvarı da tükettiği enerjiyi, yapının üzerinde bulunan güneş paneli ile üretiyor.

Akıllı ev sistemi, cep telefonu uygulamaları veya sesli komut ile idare edilecek. Apple’ın Siri‘si, Google’ın da Google Assistant’ı gibi uygulamalarla çok yakında evi uzaktan yöneteceğiz gibi gözüküyor.

 

Kaynak: Euronews

yorumlar (1)

  • Avatar

    Belgin

    Şahane olmuş yazın devamını bekliyorum, kalemine sağlık 😘

    reply

YORUM YAP