“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

KAKIMLIKADIN : ARAŞTIRIYOR, OKUYOR, YAZIYOR. PEKİ YA OKUR?

Selam

“Okuma yazma öğrenmiş, okuması yazması olan (kimse) anlamına gelir. Bu kelime genellikle okur yazar şeklinde yanlış yazılmaktadır. Doğru kullanımı okuryazar şeklinde olmalıdır.” Kelime anlamını ,doğru kullanımını belirttikten sonra bir de cümle içinde kullanıcak olursak “Tek gayemiz okuryazar oranına katkı saglamak” diyerek giriş yapmak istedim. Evet gördüğünüz gibi okur kısmına kurucusu oldugum SARIBEZLİKADINLAR platformu vasıtası ile katkı saglamaya çalışsamda,yazma kısmında bu ilk denemem. Günlerdir nasıl başlasam diye onlarca deneme yaptım. İmla kurallarıyla başı oldukça dertte olan biri olarak üstelik. Bunun sebebi sanırım günlük yaşamımda da alt metinsiz konuşan ,anlatmak istediklerimi dümdüz ifade eden biri oldugumdan, yazı ile ifade etmeye çalışırken de ne anlatmaya çalıştığıma odaklanmaktan   oluyor. Doğru mu yaptıgım? Tabii ki hayır. Bu konuda kendimi her gün geliştirmeye çalışıyorum.

(İlk yazımda da böyle bir uzun kendimi anlatan bir giriş düşünmemiştim)

Bana ayrılan bu köşede küçük röportajlar yapacağım. Oldukça amatör olarak. Sarıbezli kadınlar platformuna destek olan yazarlar,tiyatrocular,müzisyenler,başka kadınlara ışık olmak isteyen uzmanlık alanlarına göre bize biz kadınlara yol gösterici olan girişimcilerle.

Ama ilkini benimde sosyalmedya vasıtası ile tanıdığım KAKIMLI KADIN ile başlamak istedim. Kafasını ,o kafanın içinde ki düşünceleri,kalbinden gecen güzellikleri görebildiğim kadar sevdiğim takip ettiğim,hergün bişeyleri anlatmaktan araştırmaktan yorulmayan,tek derdi bilginin paylaşılması olan bu kadını ve kurduğu ekibi seviyorum. Ve kimler için neler ifade ediyor paylaşmak istedim.

Gökçe Lobut ( Şanlıurfa , mali müşavir) : Sosyalmedya da kakımlı kadın sayfasını okumak alışkanlığım oldu. Bildiğim çoğu insanı oradan tanıdım. Bakmak ile okumak arasında ki farkı, bilmek ve tanımak arasında ki detayı gösteriyorlar bizlere.

Hakan Çetinkaya ( İstanbul, esnaf) : Eşimin sayesinde öğrendiğim , öğrendikçe bilgilendiğim , bilgilendikçe kendimi güçlü hissettiğim ve diğer esnaf arkadaşlarla bunları paylaştığım bir ortam oluştu. Çoçuğumuzu yetiştirirken ona verebileceğimiz her bilgi çok degerli ve araştırarak yaptıkları için bir cep kitapçığı oldu benim için.

Mehmet Zorlu ( Antalya , Grafiker): Bilgi çağındayız ve teknoloji ile iç içeyaşıyoruz ve ikisini birleştiren üstelik bunu yaparken bilgi kirliliği katmayan bir platform. Tavsiye ettiğim her arkadaşım teşekkür ediyor.

Gülsüm Mutaf ( Manisa , kimya mühendisi) : Pandemi sürecini edindiğim bilgilerle çok verimli geçirmeme sebep olan güzel kakımlı kadın.

Sonay Yalçın ( İzmir, heykeltraş) : Üniversitede aldığım eğitimi yapmaya ara verip şu an çocuk büyütüp ev hanımı olarak yaşamıma devam etsem de, birgün işime geri döndüğümde bu dönemimde ki bilgi açığımı kapatmama görsel olarak okuduklarımla kattıkları sayesinde huzurluyum.

Sevtap Çoşgun ( İzmit , lojistik uzmanı) : Eşimin okuduğu tek kitap taraftarı olduğu futbol takımının tarihi oldu. Defalarca bende ki kitap alışkanlığı aşılamaya çalışsam da olmadı. Ancak artık bu öğretici sayfa sayesinde bilgiler öğrenmeye başladı, bunu sevdi ve bir gün kitap okuduğunda size teşekkürlerimi daha da çok ereceğim.

Cemile Türkmen. ODTU kimya mezunuyum ve aktif olarak mesleğimi yapıyorum. Bunun yanı sıra sosyal medya üzerinden “sarıbezlikadınlar” platformunun kurucusuyum.Kadınlarımızın daha çok kitap okuması ,tiyatroya gitmesi, seminerlere katılarak vizyonlarının genişlemesi ve böylece bakış açılarının degişmesi kendime gönüllü olarak edindiğim misyon. Çünkü böylece toplumun bilinçleneceğine inananlardanım. Ve tüm bunları bu platforma ücretsiz olarak sunuyoruz. Öğrenmenin eğitimin bilginin sonu yok ve tüm bunları etrafıyla paylaşan insanların da sonsuzluğu olmalı. Okuyalım okutalım eğitilelim eğitelim ki geleceğe en büyük yatırımı yapalım.

yorumlar (1)

  • Avatar

    Nuray Soykan

    Cok guzel olmus Cemile hn , gonul iyi olunca niyettekiler aynen kelimelerle bulusmus diye hissediyorum 💞👏👏👏

    reply

YORUM YAP