“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

kalbini şarkılarına bırakmak için doğan kadın: Amy WINEHOUSE

14 Eylül 1983’te Londra’nın kuzeyinde Southgate’te dünyaya geldi Amy Winehouse. 2003’te yaptığı Frank albümüyle caz artisti olarak tanıdık onu. Başarısı daha ilk albümünden fark edildi. Frank albümüyle ülkesinin en önemli müzik ödüllerinden BRIT ‘te ‘’En İyi İngiliz Kadın Şarkıcı’’ ve En İyi İngiliz Şehirli Hareketi’’ adayı oldu.

Amy, yaşadığı sevinci de aşkı da acıyı da sanatıyla harmanlayıp sözlere döktü. Bu onu başarılı bir söz yazarı yaptı. ‘’Stronger Than Me’’ şarkısında yaptığı katkıyla Ivor Novello Şarkı Yazımı Yarışması’nda ‘’En İyi Çağdaş Şarkı’’ ödülüne layık görüldü. 28 yıllık hayatına 3 albüm ve onlarca şarkı sığdırdı, Amy.
2006’da dünya müzik listelerine damga vuracak olan albümü çıktı; Back to Black. Albümü çok başarılı bulundu. Back to Black sayesinde o yıl, En İyi Yeni Sanatçı, Yılın Kaydı, Yılın Şarkısı dahil olmak üzere altı dalda Grammy Ödülü’ne aday gösterildi ve beşini kazandı. Böylece bir gecede en çok ödül kazanan kadın şarkıcı rekorunu kırdı. Grammy’de beş ödül kazanan ilk İngiliz şarkıcı oldu.
Aldığı ödüller bunlarla bitmedi dahası da vardı. 2007’de 14 Şubat 2007’de En İyi İngiliz Kadın Sanatçı dalında önceden aday gösterildiği ödül, BRIT ödülleri bu sefer kazandı, ayrıca En İyi İngiliz Albümü dalında aday gösterildi. Üç defa Ivor Novello Ödülü’ne aday gösterildi. 2008’de “Love is a losing game” ile En İyi Söz ve Müzikli Şarkı dalında. Albüm, Birleşik Krallık’ta 2000’lerin en çok satan üçüncü albümü oldu.
Amy, soul müziğin popülaritesinin artışında etkisi olmuştu ve İngiliz müziğini yeniden canlandıranlar arasında gösterildi. Onun kendine has bir tarzı vardı. Saçları ve kıyafet stili pek çok ünlü tasarımcıya ilham oldu. Benzersiz biriydi.

Amy’i bilen ve dinleyen herkes çalkantılı bir yaşantısı oluğunu bilir. Belki kimi  yaşadıklarından ötürü onu eleştirebilir. Bugün, doğum gününde şarkılarını tekrar tekrar dinleyerek Amy’i anlamaya çalışabilir ve çeşitli yönleriyle insanlara ilham oluşunu hatırlayıp buradan ona göz kırpabiliriz.

İyi ki doğdun Amy, iyi ki doğdun ve iyi ki kalbinden geçen ne varsa yazıp söyledin…

8 Ocak 1992’de İstanbul’da doğdu. Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Halkla İlişkiler okuduktan sonra, tasarım ürünler yapan bir markanın kurucu ortağı olarak e-ticaret ile ilgilendi. Özel ilgisi sebebiyle Craft Oyunculuk Atölyesi’nde oyunculuk eğitimi aldı. Çocukluk döneminden beri sahip olduğu yazma tutkusu ilk meyvelerini 2017 yılının sonunda, yazılarının Lazar Fanzin’de yayınlanması ile vermeye başladı. 2020’nin Eylül ayında Kakımlıcom ekibine dahil olarak bu serüvenine devam ediyor.

YORUM YAP