“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Kendi Hayatının Şiirini Yazanlar*: Can Yücel

“Okadar da önemli değildir bırakıp gitmeler,

arkalarında doldurulması mümkün olmayan boşluklar bırakılmasaydı eğer” diyor şair Can Yücel.
Vedalar anımsandığında, bu cümle insanın yüreğinde kekremsi bir tat bırakıyor usulca.

Can Yücel, 21 Ağustos 1926’da İstanbul’da doğdu. Ankara Erkek Lisesi’nde orta öğrenimini tamamladıktan sonra, Ankara ve Cambridge üniversitelerinde Latince ve Yunanca okudu. Londra’da BBC radyosunda çalıştı. Ayrıca elçiliklerde çevirmenlik de yapmıştır.
Can Yücel, 1945-1965 yılları arasında Dost, Yenilikler, Beraber, Seçilmiş Hikayeler, Şiir Sanatı, Dönem, İmece, Ant ve Papirüs adlı dergilerde yazdı. Ayrıca Lorca, Shakespeare, Brecht ve Wilde gibi önemli yazarların oyunlarından çeviriler yaptı. Askerliğini Kore’de yapan Yücel, döndükten sonra Bodrum’da turist
rehberliği yapmıştır. Sonrasında bağımsız çevirmen ve şair olarak İstanbul’da yaşamına devam etmiştir. Güler Yücel ile evliliğinden iki kızı ve bir oğlu olmuştur. yaşamının son yıllarında Datça’ya taşınıp, Leman ve Öküz dergilerinde yazılarını ve şiirlerini paylaşmıştır. Dergilerde yayınladığı yazı ve şiirleri ile tanınan Yücel, 1965`ten sonra siyasal konulara da yöneldi. 12 Mart 1971 döneminde Che Guevara ve Mao’dan çeviriler yaptığından dolayı on beş yıl hapse mahkûm oldu. 12 Ağustos 1999 tarihinde vefat eden Yücel’in mezarı, “Mekanım Datça Olsun” adlı kitabi nedeniyle Datça şehrine defin edilmiştir.
Eşsiz üslubuyla yüreklerimize kazınan satırlara şu sekilde devam edelim: “Çabuk unutulurdu ıslak bir öpücüğün yakıcı tadı belki de, kalp göğüs kafesine o kadar yüklenmeseydi eğer…”
*Stefan Zweig

Ben Sidal Yurt. 31 Ekim 1999‘da İstanbul’da doğdum. Türkiye’de lise eğitimimi tamamladıktan sonra, üniversite eğitimim için New Jersey’e taşındım. Psikoloji, insan davranışlarını ve zihinsel süreçlerini, buna ek olarak sosyal etkileşimleri kapsayan zengin bir alan olduğundan dolayı bu bölümde kendimi geliştirmem gerektiğine karar verdim. Şu an New Jersey’de Psikoloji alanında akademik eğitimime devam ediyorum. Ayrıca uzun zamandır, yazdığım yazıları çeşitli platformlarda paylaşmaya devam ediyorum.

YORUM YAP