“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Kölelik Kalktı Mı?

Tarihte bugün 1862’de, abd’de kölelik resmi olarak kalkmış. Kölelik kalktı mı?!

Kölelik tarihi çok eski ve biçim biçim. Tarihte iktidarlar kimler köle olmalı tayin etmiş hep. 14.-15. yy.larda din ve kültür temelli kölecilik yerini ırk temelli köleciliğe bıraktı. Sonrasında milyonlarca Afrikalı köle, ölümcül gemi yolculukları ile taşındı, bunlardan 400 bine yakını günümüzdeki abd’nin kurulması için sömürüldü.

Günün birinde, kağıt üstünde kölelik karşıtı tutumlar galip geldi. Dünyada kölelik bitmiş gibi bir sahne kuruldu. İngiltere, kölelik meselesini ilk başlatanlardan ve ilk kaldıranlardan, sanki kendileri hiç bu utanç tarihinin parçası olmamış gibi kıvrak ve yüzsüz… Irkçı abd ise güya 1862’de köleliği kaldırmış. Oysa kölelik bugün hala burada.

İnsan kaçakçılığı, zorla/borçlandırarak çalıştırma, çocuk evlilikleri ve zorla evlendirme, köken veya ırk temelli köleleştirme, ev hizmeti için köleleştirilen kadınlar, tedarik zincirlerindeki köleleştirme… Bu kölelik biçimlerinden hiçbiri hayatımıza dokunmuyor diyebilir miyiz? Bizler, borçlandırılarak çalıştırılan kölelerden bir arpa boyu daha özgür değil miyiz?

Abd’de köleliğin kaldırılmasından sonra ırkın belirleyiciliği azaldı mı? Birilerinin özgürlüklerini kısıtlamak ve onları sömürmek için kullanılan bir bahane olmayı sürdürmedi mi ırk?

Bir piramidin içinde hapsolduk. Gözümüz daima yukarıda olacağına, aşağıya itilmiş canlılara dönsek ve onlara, “Ben, senin canının üstüne kurulmuş bir hayatı yaşamak istemiyorum,” demeyi başarsak köleliği gerçekten tarihe gömebilir miyiz sizce?

MSGSÜ Sinema TV’de eğitim aldı. Prodüksiyon ve post prodüksiyon alanlarında çalıştı. Bugün, editör, çevirmen ve yazar olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

YORUM YAP