“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Köpek zehirleyen zehirli zihinler!

Köpek zehirlenmelerinde klinik bulgular yaklaşık zehrin alımından sonraki bir saat içerisinde görülmeye başlar. Gözlenebilen ilk bulgu halsizlik ve kusmadır. Genellikle kısa sürede gelişen bir depresyon hali gözlenir. Ayrıca kaslarda güçsüzlük, kalp atım sayısının artması, ishal, ataksi (istem dışı hareket), beden ısısında düşme ve hipokalsemiye bağlı olarak gelişen tetanik kramplarda görülebilir. İlerleyen durumlarda kan işeme, çırpınmalar ve koma gelişerek ölüm ile sonuçlanabilir.

Ölümlerin hangi nedene bağlı olarak geliştiği tam olarak bilinmemektedir. Ancak zehrin alınmasından kısa süre sonra şekillenen ölümlerde solunum sisteminin ve kasların felci yanında asidoz şekillenmesi de etkin rol oynamaktadır. Kısa sürede vücutta yayılarak ani ölümlere neden olabileceğinden zehrin alındığı tespit edildiğinde vakit geçirmeden müdahale edilmesi ölümlerin önlenebilmesi için zorunludur. Tanısı kan ve idrar analizleri ile yapılabilen bu zehirlenmelerde ölüm oranı yüksektir. Bir canlıya bunu yaşatabilen insanlarla aynı dünyayı paylaşmak istemiyorum. Yeter artık, üzüntüden öleceğiz!

Hayvanlara kötü muamelede bulunan kişilerin genellikle akıl hastası olduğuna dikkati çekmek isterim; 

“Bu tip hastalar, kedileri ya da benzer hayvanları şeytan olarak görüyor. Hayvanların içinde cin ve büyü var zannediyor. Onları hayvan kılığına girmiş yaratıklar olarak görüp öldürmeyi normal sayıyorlar” diyen doktorlardan alıntıdır!


Akıl sağlığı yerinde olan bazı insanlar da bu suçu işleyebiliyor. Bunlar genellikle kişilik bozukluğu olan ve merhamet duygusu azalmış kişiler. Şiddete meyili, acıma ve şefkat duygusu olmayan insanlarda bu suçlar görülüyor. Özellikle bencil insanlar empati yapamadıkları için kedi ya da köpekleri yok edilmesi gereken varlıklar sanıyor. Onlara göre, bir varlık eğer gözüne kötü göründüyse o anda yok edilebilir. Faydası olmayan bir canlı yaşamayabilir mantığıyla hareket ediyorlar.” Çocukluk döneminde şiddet görenler, büyüdüklerinde kedi ve köpek gibi hayvanlara şiddet uygulayabiliyor. Yani şiddet kurbanları şiddet failleri haline geliyor. Hayvanlara şiddet uygulayanları, “kişilik bozukluğu” ve “psikolojik bozukluğu” olan hastalar diye ikiye ayırdığını belirten Tarhan, “Hayvanlara şiddet uygulayan insanlar, eğer akıl hastasıysa tedavisi var” dedi.

Özellikle paranoya şizofreni vakalarında bu tip davranışlar sıkça çok görülüyor! 

“Bunlar, hezeyanla ve halüsinasyonların etkisiyle hayvan ya da insanlara eziyet ederler. Bundan özel zevk alırlar. Şiddet uygulayanlarda antisosyal kişilik bozukluğu varsa durum daha da vahim olur. Bu tip insanlar çok yalan söylerler ve acıma duyguları yoktur. Yalan söylemeyi içselleştiren, acıma duygusu olmayan insanlar adeta suç makinesi gibidir. Bunların ıslah edilmesi ve empati yapmayı öğrenmeden topluma çıkarılmaması gerekir.” 

Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan

Modernizmle gelen ahlak öğretilerinin de bireydeki iç sorumluluğu azaltarak çıkarları uğruna dönüştüren kapitalist sistemin ürünü bu insanlar! Bana faydası yok, öldür!

 

Ülkemizde insanlıktan nasibini almamış, köpekleri zehirleyebilecek kadar şuursuz, vicdansız tanımlanamayan canlılara ithafen…


Böyle canlılar yüzünden, insanın aldığı nefes kesiliyor, kalbi ağrıyor…
Üzüntü ve depresyon vücudunuz üzerinde iştahsızlık ya da sıcaklık algısı kaybı gibi ciddi fiziksel etkilere neden olabilir. Moraliniz bozulduğu zaman beyninizdeki fiziksel ve duygusal acı devreleri üst üste biner. Beyninizin ise sadece fiziksel acıyla ilgili bölgelerinde değil, aynı zamanda somatik algılamanızla ilgili alanlarda da gerçekleşir.

Bu durum bağışıklık sisteminizde olumsuz bir etkiyi tetikleyerek özellikle iltihaplı bir hastalığa yakalanma riskinizi artırır.


Üzüntünün fiziksel etkileri arasında ayrıca iştahsızlık, kilo kaybı ve tansiyon bozuklukları da vardır. Uzun vadede, yüksek tansiyon ve kalp sorunlarının oluşma ihtimalini artırır.

Psikolojik sağlığınız için ise en büyük zarar üzüntü!!! 
Kalp hastalıkları
Akciğer hastalıkları
Karaciğer hastalıkları
Ve hatta depresyon, kanser gibi hastalıkları tetikleyebilir.

İnsanlar hangi sizi, bizi üzüyor! Hayatlarımızı zorlaştırıyor! Sağlığımıza kastediyor? Hangi hakla? Bu kapitalist sisteme artık elinizden geldiğince direnirseniz, onu beslemeyi bırakırsanız belki bir şeyler düzelmeye başlar!
İzin vermeyin sizi hasta etmelerine!  

Hayvana şiddete hayır! 

“Biz” olmak, “Ben” olabilmekten geçer. “Ben” olabilmek hakikati aramaktan, kendini keşfetmekten…Ben kendimi keşfettikçe güzelleştim. Ben kendimi keşfettikçe evreni keşfettim. Ben evreni keşfettikçe öfkemi dindirdim. Hakikatin ne kadar yakınımda durduğunu, önümdeki engeller nedeniyle göremedim. Korkularımın yerine merakımı koydum ve elime kalemi aldım üç sene önce… Bitmek tükenmek bilmeyen merakım yolumu aydınlatan ışık oldu, kitaplar en yakın arkadaşlarım, bugün hayatta olmayan binlerce deha dostum oldu… Hiçbirini kendime saklayamazdım. Bu kadar bencil olmak, insanın yaradılışına tersti. Hakikatin nerede durduğunu görüyorum artık, beni hiçbir güç ondan alıkoyamaz…İnanın! Cesur olun! Dönüşün! Değişime ayak uydurun! Gelecek biz’im, çünkü zaman biz’iz.

YORUM YAP