“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Korkmayın! Yapay Zeka Yanımızda…

Bugün yaşadığımız ve nefes aldığımız dünyamızda çok fazla karanlık var. Kontrolden çıkan büyük bir salgın, yükselen büyük iç huzursuzluklar, çökmekte olan bir ekonomi ve en önemlisi dünyada demokrasinin geri çekilmesi! Sanki ruhumuz bedenimizden çıkmış ve üzerine yağmur yağıyor gibi hissetmeye başladık. Korkmayın ve insanlığa inanın, bunun sebebi tüm yeniliklerimizin merkezinde zeka olmasıdır. Bizi bugün bulunduğumuz yere, büyük şehirlerde yaşadığımız, dünyayı gezdiğimiz ve gökyüzüne uzanan gökdelenler inşa ettiğimizi gösteren tek şey zeka ve yaratıcılıktır.

 

Bilimsel devrim sadece 400 yaşında ve sanayi devrimi sadece 200 yaşında. Şimdi sadece 50 yaşında olan teknoloji devriminin içinde yaşıyoruz. Her yenilik bir öncekine dayandığı için daha da hızlandığını sakın unutmayın. Önümüzdeki on yıl, yapay zeka çağının başlangıcına işaret ediyor. Yapay zeka doktorumuz, en yakın arkadaşımız, dünyaya arayüzümüz olacak. Onunla konuşacağız, nereye gideceğimizi soracağız ve hasta olduğumuzda ne yapacağımızı soracağız. Hayatımızı ve toplumlarımızı düzenleyecek. Hastalıkların yayılmasını takip edecek ve yolların ve şehirlerin nasıl inşa edildiğini optimize edecek. Verilerin derinliklerine gömülü olarak göremediğimiz içgörülerimizi bize gösterecek.

 

Sizce nasıl oldu da 9 ay gibi çok kısa bir zamanda Covid-19 aşısı bulunabildi? Yoksa bugünlerde herkesin konuştuğu gibi insanlığa umutsuzluğun içinde bir ışık olsun diye söylenen bir yalan mı? Bir aşının geliştirilmesi uzun yıllar, hatta on yıllar alır; şimdiye kadarki hız rekoru, yaklaşık dört yıl içinde ürüne dönüşen kabakulak aşısıdır. Covid-19 aşısının bu kadar hızlı karşımıza çıkmasının tek nedeni; YAPAY ZEKA! Hani hakkında birçok ilginç iddialar okuduğumuz, insanlığa tehdit mi yoksa insanlığın kurtuluşu mu dediğimiz yapay zeka! Şimdi size basit ve net bir şekilde anlatayım.

 

Yapay zeka önümüzdeki on yılda ve sonrasında sağlık hizmetlerini kökten değiştirecek. İlaç keşfinden hastalık tespitine, doktorların hastalarıyla etkileşim şekline, insanların ihtiyaç duydukları bakımı nasıl aldıklarına kadar her şeyi hızlandıracak. Yeni hastalıklara karşı yeni kullanımlar bulmak için halihazırda piyasada bulunan ilaçları inceleyen makineler göreceğiz. Algoritmalar, araştırmacıların denemeyi asla hayal etmediği virüslere saldırmak için yeni bileşikler ve yeni yollar tasarlayacak. Bir sonraki büyük dalga yapay zeka doktorları ve tedavi tavsiyeleri olacak. Önümüzdeki on yılda insanlar bir doktora görünmeden tavsiye için telefonlarına, evlerine, apartman dairelerine ve akıllı gözlüklerine başvuracaklar. Saatiniz de, kanınızı test edecek ve vücudunuzun derinliklerinde olup bitenler hakkında size sürekli geri bildirim verecek, hissedemeyeceğiniz küçük bir iğne kancası hayal edin. Zaman içinde kan basıncınızın, trigliseridinizin ve kolesterolünüzün grafiğini saatinizde göreceksiniz. Telefonunuzdaki uygulamalar çok daha akıllı hale gelecek ve siz yulaf ezmenizle yüzüstü yere yatmadan çok önce saatiniz sizi bir kalp doktorunu görmeniz gerektiği konusunda günler öncesinden uyaracak. Telefonunuzda, nefesinizdeki şeyleri algılayabilen ve bunun tıp için ne işe yarayacağını gösteren küçük bir sensör hayal edin? Öksürüklerimizi dinleyecek ve bize Covid veya grip veya bronşit hastası olduğumuzu ve bu konuda ne yapmamız gerektiğini söyleyecek.

 

Son on yılda büyük dijital teknoloji şirketlerinin yükselişini gördük, önümüzdeki on yılda ise kesinlikle biyoteknoloji şirketlerinin gücünde benzeri görülmemiş bir yükseliş göreceğiz. Pandemi, dünya için varoluşsal bir tehdittir. Bu hastalık hayal ettiğimiz kadar ölümcül olmasa bile bizlere başka bir şeyi gösterdi. Dünya artık çok fazla bağlantılı, ortaya çıkan hastalıkların dünya çapında yayılmaması için çok fazla iç içe geçmiş durumda. Ancak sistemler üzerindeki baskı onları daha da güçlenmesi için değişime zorlar. Elmaslar en yoğun baskı altında dövülür ve toplumlar da öyle. Bu yükselişin seslerini şimdi duymaya başladık.

 

İnsanlık tarihindeki en hızlı aşı yaratılma zamanını da gördük. Pfizer ve BioNTech’in %90 etkinliğe sahip erken başarısı çok çarpıcı bir başarıdır. Açık bilim, hızlı bilgi paylaşımı ve ilaçların tasarımını ve geliştirilmesini hızlandıran yapay zekanın bir kanıtıdır. BioNTech’in CEO’su ve kurucu ortağı Uğur Şahin, yaptığı açıklamada, BioNTech’in biyolojiyi biyoinformatik, robotik ve yapay zeka ile bir araya getirerek tedavi geliştirmesinden bahsetti. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) ya göre, Eylül ayı başlarından itibaren insanlarda test edilen 34 aşı adayı vardı. Dünya çapında çalışan bir liste tutan WHO, diğer 145 aşı adayının hayvanlarda veya laboratuvarda test edildiğini söylüyor. Bir yıldan daha kısa bir süre önce hiç kimsenin yeni koronavirüsü duymadığı düşünüldüğünde, bunlar şaşırtıcı rakamlar. Pfizer / BioNtech aşısı yeni bir aşı türüdür. Geleneksel aşılar, bir bağışıklık tepkisini tetiklemek için sisteme virüsün ölü kopyalarını sokar. Ancak Financial Times’daki bir makalenin işaret ettiği gibi: Bunun aksine, başlangıçta bir kanser tedavisi olarak geliştirilen mRNA teknolojisi, hücrelere bağışıklık sistemini hazırlayan viral proteinler yapmalarını söyleyen genetik talimatlar vücuda enjekte ediliyor. MRNA aşıları influenza, sitomegalovirüs, HIV, kuduz gibi virüsler için birkaç yıldır geliştiriliyor olsa da, Covid-19’un gelişi süreci hızlandırdı.

 

Çinli bilim adamları, Covid-19’un genomunu sentezledi ve onu günler içinde tüm dünyaya dağıttı, böylece her yerdeki en parlak beyinler tarafından incelenebildi. AB, 300 milyon dozu güvence altına almak için Pfizer ile bir anlaşma yaptı. ABD, 100 milyon doz almak için onlarla 1.95 milyar dolarlık bir anlaşma imzaladı. Hindistan’ın Aralık ayına kadar AstraZeneca ile 100 milyon dozluk bir anlaşması var. CNBC makalesine göre, bu sadece ulus devletlerin Pfizer ve AstraZeneca ile yaptıkları anlaşmalar. AB, deneysel Covid-19 aşıları için AstraZeneca, Sanofi ve Johnson & Johnson ile şimdiden tedarik anlaşmaları imzaladı ve aşılarını güvence altına almak için Moderna, CureVac ve Novavax ile konuşuyor.

 

Tedavileri bulup yaratacak ve bu tedavileri sunacak altyapı, korona krizi bastırıldıktan sonra yok olmayacak. Biyoteknoloji şirketleri, gezegendeki en büyük devlerden bazıları olacak. Elbette, yarının en büyük buluşlarına giden yolda da sarsıntılar olacak. İlerleme asla temiz ve düzgün bir çizgi değildir. Ancak modern dünyada değişmeyen tek şey hızlı değişimdir. Eskiden bilgileri korumak için bir mağarada harika metinlerin kopyalarını yapan keşişlere ihtiyacımız vardı. Sonra matbaa istediğimiz kadar kopya oluşturmamıza izin verdi ve internet daha da fazla kopya çıkardı, böylece bir kişinin ölümü bilgiyi yok edemedi, tıpkı vücudumuzdaki hücrelerin tüm organizmayı öldürememesi gibi. Dünya tarihi bazen karanlık ve acımasızdır ancak aynı zamanda görkemli ve harikadır. İnsanlar inanılmaz derecede uyarlanabilir ve yenilikçi türlerdir.

 

Unutmayın, çamurdan sürünerek çıktık ve şimdi Mars’a uzay gemileri gönderiyoruz ve 10 yıl yerine 9 ayda aşılar yapıyor ve arabaların kendi kendine sürmesini sağlıyoruz.

 

Son beş yıldır devamlı yazdığım gibi çocuklarınıza iyi eğitim verin ve bunu yapabilmeniz içinde önce kendinizi eğitin. Ülkemizin geleceğinin tek ışığı bilgi ve bilim ve sadece bunların ışığında yetiştirdiğimiz çocuklarımız.

 

Zeka çağının şafağına hoş geldiniz!

 

 

Kurucu ve Ajans Başkanı @Zadaca Dijital Medya | Girişimci | Danışman | Konuşmacı | Ve Daha İyi Bir Dünya İçin Merkezi Olmayan Teknolojiyle İlgileniyor!

yorumlar (1)

  • Avatar

    Aslı Özgür Kırdar

    Kaleminize Sağlık

    reply

YORUM YAP