“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

KORONA EKONOMİSİ

İthalattaki yığılma Güney Kore ekonomisinde de gerilemeye sebep oldu. Asya’nın dördüncü büyük ekonomisi olan Güney Kore’nin gayri safi milli hasılasındaki düşüş tahminlerin de üzerinde bir değerle, yıllık %2.9 oranında geriledi. Bu rakam, IMF’den 60 milyon dolarlık kurtarma paketi almak zorunda kaldıkları 1997 yılı krizinden beri gördükleri en hızlı düşüş. 

Geçtiğimiz haftalarda Japonya ve Singapur’un da gerileme yaşadığı resmi rakamlarla açıklanmıştı. Covid-19’un uluslararası ticaret üzerindeki etkilerine bir örnek de Avusturalya’nın, İkinci Dünya Savaşı’ndan beri gördüğü en büyük bütçe açığını açıklaması oldu. Şimdi ise ekonomisinin %40’ını oluşturan ithalattaki gerilemeyle Güney Kore de aynı listeye girdi. 

Ancak Güney Kore Maliye Bakanı Hong Nam-ki ekonominin hızla iyileşeceği konusunda iyimser: “Pandeminin etkisi hafiflemeye ve uluslararası ticaret, okullar ve hastaneler çalışmaya başladığında Çin’de görüldüğü gibi yükselişe geçmemiz mümkün.”

Güney Kore hükümeti, pandeminin ülke ekonomisi üzerindeki etkisini azaltmak adına şimdiye kadar 277 trilyon von, yani 231 milyar dolar ederinde önlem aldı.

Kaynak: BBC 

Yeditepe Üniversitesi, Çeviribilim mezunu. Makalelerle başlayan çevirmenlik yolculuğu kitaplarla devam etti. Şimdi ise özgün yazılar yazma heyecanını tatma peşinde.

YORUM YAP