“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Korona Gebe Ayırmaz!

Şu kadar haftalık gebe çalışır, bu kadar haftalık gebe çalışmaz diye bir şey yok efendiler. Pandemi süresince hamile sağlık emekçilerinin idari izinli sayılması gerekiyor çünkü koronavirüs kaç haftalık hamile olduğunuza bakmıyor. Bu kadar basit!

Sağlık meslek örgütleri ve hamile sağlık emekçileri, idari izin başlangıcının lütfeder gibi 32. Haftadan 24. haftaya çekmesine tepkili. Haklılar da. Gebeler daha kolay enfekte olabiliyor. Gebelikte tedavi seçenekleriniz son derece kısıtlanıyor; riskli ilaç ve tedavilerin sayısı artıyor.

Gebe sağlıkçılar, “Acaba virüs bana bulaştı mı, bulaştıysa ağrı kesici bile kullanmaya çekinirken nasıl tedavi olacağım,” diye kabuslar görmek zorunda mı? Kadınları kuluçka makinesi gibi görmeye bayılan sistemin gebelerin beden ve ruh sağlığına zerrece değer vermemesi gösteriyor ki kimsenin derdi aslında üç çocuk, beş çocuk, sağlıklı ve gür nesiller falan değil. İktidar yatak odanıza kadar giriyorsa sadece iktidar için giriyor. Kadınları ve çocukları gerçekten umursuyor olsalardı virüsün kaynağı olan hastanelerde gebe kadınları çalıştırmazlardı!

İnsanın, kadın ve doğum mucizesinin yaşam, bereket ve üretkenlik sembolü olduğu eski Tanrıçalar zamanına göçesi geliyor. Sanki medenileştikçe geriledik.

MSGSÜ Sinema TV’de eğitim aldı. Prodüksiyon ve post prodüksiyon alanlarında çalıştı. Bugün, editör, çevirmen ve yazar olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

YORUM YAP