“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Kripto Para Kullanımının Endüstriye Etkisi

Ekonomik okur yazarlığı olmayan koca bir kitlenin zihnini zorlayan dijital para ve ona bir süre direnir gibi yapıp sonra kollarında yüzen geleceğimiz… Piyasadaki dalgalanması sebebiyle hala resmi para birimleri kadar “güven” vermese de kripto para birimleri şimdiden geleceğin ekonomisinin yerleşik değerlerinden biri sayılıyor. 

Yatırımcıların çoğunluğunun mal varlıklarına kripto paraları eklemesi, bunun en büyük kanıtı. Fakat hükümetlerin bir kısmı ekonomik devrim niteliğinde görürken bir kısmı piyasada yeri bile olmadığı görüşünde. Haliyle ülkeler arası bir ağız birliği olmadıkça, resmi para birimleri gibi dünya çapında tanınmadıkça herkesin hesabının bir parçası olması mümkün değil. 

Yine de 2017’deki büyük sıçrayışından bugüne, özellikle bankalar arası transferlerin kısıtlandığı ve bazen günlerce sürdüğü aktarımları kolaylaştırması sebebiyle internet tabanlı para alışverişlerinde tercih sebebi. Para aktarımında zamandan ve aracı ödeneğinden kişileri karda bırakmasının yanında kopyalanamaz veya dışarıdan bir müdahale ile çalınamaz olması da ayrı bir güvence. Yani dijital para kullandığımız bir gelecekte sahte para ile dolandırılmamız veya piyasaya para sürüldüğünden dolayı enflasyon yaşamamız mümkün değil. 

Yatırım piyasasındaki etkinliği de ülkeden ülkeye değişiyor. Mortgage krizini atlatmış bir ABD vatandaşı kripto para piyasasındaki değerindeki olası yükseliş ve inişi tedirgin edici bulup el sürmezken enflasyonla uğraşan ve değer kaybeden bir para birimiyle piyasada var olan birçok ülke, bu dalgalanmadan rahatsız değil. 

Etkisini hissettiğimiz en büyük piyasa bilişim sektörü elbette. Geleceğin dünyasına adapte olurken yazılımcıların değeri tartışılmaz. Fakat 2017 yılındaki inanılmaz yükselişinin ardından kripto paradaki geleceği gören veya görmeyen ama temkinli olmak isteyen birçok kurum, özellikle yatırım piyasasında da hareketliyse blockchain geliştiriciliğinde uzmanlığı olan yazılımcıları bünyesine alarak bu alandaki istihdamı hatırı sayılır ölçüde arttırdı.  

Yeditepe Üniversitesi, Çeviribilim mezunu. Makalelerle başlayan çevirmenlik yolculuğu kitaplarla devam etti. Şimdi ise özgün yazılar yazma heyecanını tatma peşinde.

YORUM YAP