“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

KÜÇÜK BİR ROMANTİZM

Aşkın yaşı yoktur.

Dili de yoktur.

Ama Venedik’te gondola binmek için sizi durduran yasalar vardır.

The Sting (Belalılar 1973) ve Butch Cassidy and the Sundance Kid (Sonsuz Ölüm 1969) ile anılan Amerikalı yönetmen George Roy Hill’ın 1979 yılında vizyona giren A Little Romance filmi için gizli bir başyapıt demek hiç de abartı olmayacaktır.

Yönetmenin sinemasında alıştığımız kovboy ve çatışma sahneleri bu filmde yok. Kitap uyarlaması olan bu film iki küçük çocuğun birbirlerine olan masum aşkı hakkında. Küçük âşıklar daha birbirlerini tanıma fırsatı bile bulamadan üst sınıfın baskısıyla ayrı tutuluyor.  Babasının işi nedeniyle Paris’ye okuyan Amerikalı Lauren ve Amerikan filmleriyle kendini onların kahramanı gibi gören Fransız Daniel tesadüfen karşılaşıyor ve ilk görüşte birbirlerinden hoşlanıyorlar. Sinema tarihi onların aşkına hizmet ediyor. Daniel ilişkilerinin Humphrey Bogart ve Lauren Bacall olmasını istiyor, “çünkü onların ilişkisi sonsuza kadar sürmüştü.”

Küçük âşıkların küçük dünyasının kurallarını büyükler koyarken onlar buna baş kaldırıyor. Hem ailelerinin hem de devletin sınırlarını aşarak onlara uydurulmuş bir geleceği değil kendi istedikleri bir şimdiyi yaşamak istiyorlar.

Yönetmen hem minör bir öykü anlatıyor hem de bunu gerçekten küçük, 13 yaşındaki kahramanlarıyla anlatıyor. Venedik’te bir gondolda öpüşmek için sınırı geçmeye çalışan âşıklar bize yer yer Meksika sınırını geçmeye çalışan kovboyları anımsatıyor.

IQ’ları yüksek bu iki küçük romantik aşkın mantıksızlığı karşısında fizikten felsefe, olasılık biliminden hayata her şeyi konuşuyor ve aşklarının sonsuza kadar sürmesi için bilgisayar teknolojisiyle at yarışı oynamaya gidiyor. Yaşadıkları küçük romantizm büyükleri kıskandıracak cinsten olunca da yolda onlara yardım eden yaşlı bir yoldaş da çıkıyor. George Roy Hill’ın 1979 yılında vizyona giren bu filmi seyir zevkini hala koruyan bir yapım. Hem hissettirdikleriyle hem de sınıfların baskısını dile getirişiyle başarılı. Before Sunrise’ı sevdiyseniz buna bayılacaksınız.

Şimdi ilginç bilgiler;

Bu yapım Diane Lane’in ilk filmi.

Daniel karakterini canlandıran Thelonious Bernard gerçekten Fransızdı ve İngilizce bilmiyordu. Yönetmen George Roy Hill ona bizzat İngilizce dersi verdi. Hem de iki haftada.

Daniel’in (Thelonius Bernard) filmde izlediği iki film de yönetmen George Roy Hill’e ait.

Film ekibine Louvre’da çekim yapma izni verilmemiş. Bunun yerine, birkaç kopya alçı heykelle bir set inşa edilmiş.

Senaryodaki sıraya göre çekilen ender filmlerden biri.

Senaryo, Claude Klotz’un (daha iyi bilinen “Patrick Cauvin” adıyla yazdığı) “E = mc2 Mon Amour” adlı romanına dayanıyor.

1995 yılında İstanbul’da doğdu. “Şahsi Düşler ve Onur Kırıcı Gerçekler” adlı kitabı 2015’te, “Noktalı Virgülle Biten Bir Kitap” adlı kitabı 2017'de İletişim Yayınları tarafından yayımlandı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema-TV bölümünden mezun oldu. Bkm Mutfak’ta skeç yazarlığı yaptı. Kısa filmleriyle uluslararası festivallere katılıp ödüller kazandı. Yazarlık ve yönetmenliği sürdürüyor.

YORUM YAP