“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Kulaklıklara Yüksek Moda Dokunuşu

Boucheron, Vibe Harsløf, FandD ve Planet Beyond gibi mücevher markaları kulaklıklara paha biçilemez dokunuşlar yapmanın peşinde. 

Teknoloji meraklısı tasarımcıların içimizdeki devamlı hatta kalma isteğine dokunacağı ve bunun, yeni bir mücevher trendine dönüştürüleceğini duyunca haberlere kulak kabarttık. Airpod’lar ve kulaklıklar, ister istemez üstümüzden düşürmediğimiz aksesuarlar arasına girdi. Hayatlarımız gitgide daha fazla ses cihazlarıyla içli dışlı olmaya başlayınca mücevherlerimizin var olan duruma kulak asmadan hayatına devam etmesi imkansız oldu. Yazının devamındaki dört marka, gündelik ses cihazlarına yüksek moda duyarlılığıyla yaklaşıyor:

Boucheron

Tarihi Fransız tasarım evi, Jack adını verdikleri kolye ile kolay kullanılan, eğlenceli bir tasarım yakalamış. Her yerde gördüğümüz kulaklık kablosundan yola çıkarak 18 ayar beyaz ve sarı altından kumaş akıcılığında bir zincir yaratmış, her zaman gizlenmeye çalışılan bağlantı noktasını jak girişi görünümüne yaklaştırarak takının en dikkat çeken unsuru haline getirmiş. Jack tek parça, upuzun bir zincir olarak tasarlansa da parça parça kısaltılarak bileklik, kolye veya kemer olarak kullanılabilir. 

Vibe Harsløf

“Kulaklıkların, ayakkabı veya ceket giymek gibi günlük stilimizin bir parçası haline gelmiş olması gerçekten çok şaşırtıcı,” diyor Vibe Harsløf. Danimarkalı tasarımcının mücevherlerinde, özellikle yakın zamanda Japon markası Facetasm’la yaptığı işbirliğinde de gördüğümüz esprili bir yan var: kapak açacağı şeklinde bileklikler, hap ambalajı veya uzaylı görünümlü küpeler… Markanın WE adlı koleksiyonunda ise kablosuz kulaklıklar birer mücevhere dönüşerek incilerle veya sarkıt zincirlerle bezeniyor. “İnciler, klasikleşmiş muhafazakar mücevher tasarımlarının timsalidir; çok nadir ve değerli bir nesne olarak yalnızca zenginlere hitap eder. Bu yüzden de kablosuz kulaklıkların pürüzsüz, zarif ve modern tasarımıyla ilginç bir karşıtlık oluşturuyor.”

FandD

Flora Fixy ve Julia Dessirier; ürün, aksesuar ve set tasarım stüdyosu FandD ve Kate Fichard’ın kurucuları olup 2018 yılında gerçekleşen Hyeres Fotoğraf ve Moda Festivali’nin Accessoires de Mode Swarovski jüri özel ödülünün sahibidirler. Üçlüye ödül getiren, bir seri işlevsel işitme cihazını bileklik vari tasarımlarla mücevher haline getirdikleri çalışmaydı. “O andan itibaren heyecanlı bir arayışın içine; kimlik, güçlendirme ve sosyopolitik meseleleri yansıtan, zihin ve bedeni yukarı taşıyan aksesuarlar tasarlama fikri çekildik.” şeklinde açıklıyor Fixy ve Dessirier.

Kazandıkları ödülün bir parçası olarak FandD; Yves Saint Laurent, Dior ve Peter Marino’nun (Channel’in dünya çapındaki mağazalarının tüm aksesuarlarını tasarımcısı) defile takılarını yaratan ünlü Fransız mücevher tasarım evi Goossens ile çalışma fırsatı yakaladı. İşbirlikleri neticesinde doğan tasarımlardan biri ay şeklindeki, gürültü önleyici küpeler oldu. Okyanus manzarasından esinlenerek tasarladıkları, parlak geçişli rengini, Fichard’ın sağırlığı, deniz altında olmaya benzetmesine borçlu. “Küpe, etrafını saran geniş ve zarif halkaların ortasında havada süzülen parlak, hafif bir nesne gibi görünüyor,” diye tarif ediyor Fixy ve Dessirier.

Planet Beyond

MIT ve Harvard mezunu bilim insanı ve tasarımcılardan oluşan Planet Beyond kollektif şirketi üyelerinden Lorin Gu, duyurusunu yaptıkları, mücevher zerafeti taşıyan yeni tasarımlar hakkında “Günümüzde teknolojik ürünler ve insan bedeni iç içe geçmiş durumda,” diyor. Kulaklıklar, geri dönüştürülmüş metallerden üretiliyor ve tasarımları kulak kıvrımlarıyla uyum içinde. “Herkes aynı kulaklığı takıp aynı telefonu kullanıyor,” diyor Gu. “Üstelik büyük markalar, erkek odaklı tasarımlar yapmayı sürüdürüyor. Biz, bir alternatif sunma peşindeyiz.” Gu, araştırma sürecinde, Vahşi Batı temalı eğlence parkında geçen Westworld dizisinin futuristik tasarımlarını incelemiş. “Dizi, teknolojinin ne yönde ilerleyebileceğini şık bir dille gösteriyor,” diyor. Planet Beyond’un yakın gelecek için planladığı tasarımlar arasında parfüm kokusu yayan bilekliklerden, elektronik gözlükler var. 

Kaynak: wallpaper

Yeditepe Üniversitesi, Çeviribilim mezunu. Makalelerle başlayan çevirmenlik yolculuğu kitaplarla devam etti. Şimdi ise özgün yazılar yazma heyecanını tatma peşinde.

YORUM YAP