“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

LINKEDIN YAKLAŞIK 1000 KİŞİYİ İŞTEN ÇIKARDI!

Firmanın geçtiğimiz Salı günü bine yakın çalışanını işten çıkardığını açıklamasıyla pandemi sürecinin sadece düşük ücretli çalışanları değil, kalifiye elemanları da vurduğu bir kez daha görülmüş oldu. Pandemi sonrası yaşamın eski seyrine geri döneceği yönündeki umut da bu doğrultuda git gide azalıyor. 

Şirketin mevcut iş gücünün %6’lık dilimini oluşturan bu işten çıkarma haberi, iyileşme sürecinde piyasaya hızla dönmeyi planlayan profesyoneller için umut ışığının git gide daha fazla sönmesi anlamına geliyor. 

İşten çıkarmanın ardından yaptığı açıklamada CEO Ryan Roslansky, “Pandemi karşısında LinkedIn’in de bağışıklığı güçlü değil,” şeklinde konuştu. “Bizler gibi eski işe alım kapasitesinin altına düşen şirketler etkilenmeye devam ediyor.”

Bilindiği gibi LinkedIn, profesyonel çalışanların, işverenler ve iş bulma kurumlarıyla buluşturduğu bir platform ve gelirini bu iki grubu bir arada tutan iş ilanları ve beraberindeki kaynaklarla elde ediyor. 

Öte yandan LinkedIn’i bünyesinde barındıran Microsoft, işten çıkarma haberinden bir gün önce yayınladığı mali raporda gelirlerinin %10 arttığını açıklamıştı. LinkedIn de gerilemeye açıklama olarak azalan iş talebini ve kısılan reklam giderlerini göstermiş, bu durumun  LinkedIn’deki işten çıkarmalara vardığına işaret etmişti. 

Pandeminin giderek büyüttüğü işsizlik yarasını sarma iddiasında olan iş bulma kurumlarının en büyüklerinden LinkedIn bile, hem de gelirini %10 arttırmış bir şirketin bünyesindeyken KOVID-19’un arkasına sığınarak işten çıkarma yapabiliyorsa ve biz de bunu sıradan bir ekonomik gelişme olarak okuyorsak iyileşmenin yolunun çok uzun olduMicroğunu aklımızın bir köşesine yazmamız gerektiğini de unutmamalıyız.

Kaynak: Washington Post

Yeditepe Üniversitesi, Çeviribilim mezunu. Makalelerle başlayan çevirmenlik yolculuğu kitaplarla devam etti. Şimdi ise özgün yazılar yazma heyecanını tatma peşinde.

YORUM YAP