“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

MARILYN MONROE

Y azın gelişi gibi Marilyn. Güneş daha bir parlak, hayat daha bir güzel gelir bana, onun fotoğraflarına bakarken. 1962 yılında yapılmış son çekiminden fotoğraflarla anmak istedim onu, çünkü bu fotoğraflarda gerçek Marilyn’i göreceksiniz.

Seni seviyorum Norma!
“Hayatınızı kendiniz kurarsınız. Ne olursa olsun, bazen çuvallarsınız. Hayatın kanunu budur. Ancak işin güzel tarafı, ne şekilde çuvallayacağınıza siz karar verirsiniz.” Güzel hayaller kurun, güzel hayatlara gebedir o…
Hayatı boyunca köpek bakan Marilyn’in aşkı, insanlar için fazla idi. O bildiğiniz son köpeği, Frank Sinatra’nın hediyesidir. Aşklarıyla hayatı olay bir kadın… Çocukluğundan itibaren gerçekten sevilip desteklenmek, görülebilmek için her şeyi yapmış tatlı ve cesur bir ruh! “Bencilim ve sabırsızım. Hata yaparım. Bazen kendimi kaybederim, kontrolden çıkarım. Ama beni en kötü anlarımda desteklemeyenin, en iyi anlarımda yanımda olmaya hakkı yoktur.” Bu kadından ne istediniz be sistem?
“Başıma gelen en güzel şeylerden biri, kadın olmamdır. Tüm kadınlar bu şekilde düşünmelidir.” diyen Monroe da kadın olmanın bedelini ödeyenlerden elbet. Çok çekti, şiddet gördü her anlamda; hamile kalmaktan korkan, ilişkilerini yürütemeyen, zorlukla ve ihtişamla dolu bir yaşam. Ruhu çok özel bir kadındı Marilyn. “Hollywood’da bir kadının iç dünyası ve erdemleri, saçından daha az önemlidir. Görüşünüzle, bakışınızla değerlendirilirsiniz ancak kimse kim olduğunuzu önemsemez. Hollywood’da bir öpücüğe, 1000 dolar; ruhunuza ise 50 cent biçilir.”
“Bir kadının yapabileceği en güzel makyaj, gülümsemektir.”
Çıplaklığı çok seven Marilyn, evin içinde çıplak dolaşması ile bilinir. Hatta, bir keresinde Frank Sinatra’nın arkadaşlarıyla poker oynadığı salona çırılçıplak girip Sinatra’yı çileden çıkarmış, haha! Ah! Seni gerçekten seviyorum.
Marilyn; “Bir kere başarısız olmak, her konuda başarısız olacağınız anlamına gelmez. Daima kendinize inanın. Çünkü kendinize siz inanmazsanız kim inanır ki, şekerim? Kafanızı dik tutun ve her şeyden önemlisi, gülümsemeye devam edin. Hayat, çok güzel bir şey ve gülümsemeye değer çok şey var.” O, çırılçıplak dolaşabilecek kadar kendine inanan bir kadındı.
Kennedy’lerle olan münasebetleri, beni hep gıcık etmiştir. İçindeki zayıf kadını sevmiyorum ben pek ama ruhu muhteşem bir kadın!
Bugünle andığımız ve asla inanmadığım şaibeli ölümü, Amerika’nın FBI, CIA ve Kennedy’ye rağmen, insanlara rağmen ben hiç kendini öldürdüğünü sanmıyorum. Meyilli olsa bile öldürmediğine inanmıyorum.
Böyle ışıl ışıl bir kadından ne istediniz yahu! Ben, seni dinliyorum ve duyuyorum Marilyn, bu sözün de hep aklımda olacak; “Kimsenin, parıltınızı söndürmesine izin vermeyin.” Seni seviyoruz M! ♥️

“Biz” olmak, “Ben” olabilmekten geçer. “Ben” olabilmek hakikati aramaktan, kendini keşfetmekten…Ben kendimi keşfettikçe güzelleştim. Ben kendimi keşfettikçe evreni keşfettim. Ben evreni keşfettikçe öfkemi dindirdim. Hakikatin ne kadar yakınımda durduğunu, önümdeki engeller nedeniyle göremedim. Korkularımın yerine merakımı koydum ve elime kalemi aldım üç sene önce… Bitmek tükenmek bilmeyen merakım yolumu aydınlatan ışık oldu, kitaplar en yakın arkadaşlarım, bugün hayatta olmayan binlerce deha dostum oldu… Hiçbirini kendime saklayamazdım. Bu kadar bencil olmak, insanın yaradılışına tersti. Hakikatin nerede durduğunu görüyorum artık, beni hiçbir güç ondan alıkoyamaz…İnanın! Cesur olun! Dönüşün! Değişime ayak uydurun! Gelecek biz’im, çünkü zaman biz’iz.

YORUM YAP