“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Marksist Eleştiri ile Süngerbob Karepantolon’a Bakış

“Edebiyat eserindeki estetik güzelliği ikinci plana atan, hatta küçümseyen Marksist Eleştiri, bir anlamda sanat eserinin içeriğinin eleştirisidir.

Bu kurama göre, edebiyat toplumu etkilediği için, edebiyat eserinin konuları yönetici, ezici bir sınıfın çıkarlarına hizmet etmemeli, okura yararlı bir etki bırakmalıdır.”

Süngerbob Karepantolon, hepimizin çocukluğunda izleyip gördüğü ve aşina olduğu bir çizgifilmdir. Ancak bu çizgifilmde gizlenmiş bir marksist eleştiri bulunmaktadır. Daha sosyalist bir bakış açısını gençlere aşılamak gibi bir hedefi vardır.

Komünist Manifesto:

“Yaptığım şey, yeni bir şeyi kanıtlamaktı. (1) sınıf ayrımının varoluşu yalnızca tarihte üretimin gelişimi ile bağlantılıdır; (2) sınıf ayrımı özellikle diktatörlerin işçi sınıfını yönetmesine yol açar; (3) bu diktatörlük yalnızca tüm sınıfların kaldırılmasına ve sınıfsız bir toplum için yeni bir geçiş sürecine zemin hazırlamış olur.

Karl Marx’ın J. Weydemeyer’a yazdığı mektup

Bay Yengeç: Bay Yengeç, işletme sahibi olan ve açgözlü burjuva sınıfını temsil eder. Çalışanı olan Süngerbob ve Squidward’a düşük maaş ödeyerek onları haftanın her günü çalıştırır ve zorbalık yapar. Çıkarları doğrultusunda olmayan hiçbir şeyi kabul etmez, yapmaz ve para için yaşar.

Süngerbob Karepantolon: İşçi sınıfının ikiye ayrılmış yönlerinden birinde, farkındalığa sahip olmadan, işvereninin çıkarlarını korumak uğruna, görev bilinci ile kendini hiçe sayarak çalışan Süngerbob vardır. Bir gün Yengeç Burger Lokantası’nın sahibi olacağı hayali ile var gücüyle çalışır. Yaşadığı şeyin alt metninden habersizdir. Cahildir ve mutludur.

Squidward: Öte yandan Squidward, bilinçli bir işçidir. Yaşadığı sorunların temel kaynağına hakimdir. Squidward bir bölümde adaletsiz çalışma sistemine karşı olarak bir grev düzenler. Ancak iş arkadaşı Süngerbob grev kelimesinin anlamını bile bilmez. Yaşamının zorluğundan dolayı mutsuz olan Squidward, Süngerbob’un cehaleti yüzünden ona kötü davranır ve onu sevmez. Sanatla ilgilenen ancak buna zaman bulamayan, kendi kabuğunda hayaller kuran Squidward bilinçli işçiyi temsil eder.

Patrick: Patrick, Marx’ın tanımı ile lümpen proletaryayı temsil eder. Bir işi yoktur, bir işe verilmek istense dahi yapamayacak kadar aptaldır. Ancak yaşamın basit zevklerini anlar ve bu basit zevklerle yaşaması, paraya önem vermemesi iyimser bir sosyalist duruş olarak algılanabilir. Kendisi bunun farkında bile değildir. Burjuvazinin ondan beklediği her şeyin dışında, sade bir yaşam sürer. Ayak takımıdır.

Plankton: Plankton, kapitalist teorinin distopyasıdır. Eğitim almış, teknoloji ile iç içe ancak bilim ve teknoloji alanındaki yetkinliğini güç için kullanmak niyetindedir. Sürekli olarak planlar kurar, karısı bir bilgisayardır, diktatörlük kurmak ve herkesi yönetmek ister. Bunun için birçok girişimde bulunur. Karamsar, yalnız ve hırslıdır. Yengeç Burger tarifinin peşinde olmasının tek sebebi, Burjuvanın ayrıcalığını elinde tutarak onu da yönetmek istemesidir. Birçok kere Bikini Bottom’u ele geçirmeye çalışmıştır.

Sandy: Diğer yandan Sandy, kapitalist teorinin ütopyasını temsil eder. Çevrecidir, kendi için bir ekodinamik oluşturmuştur, o da Plankton gibi eğitim görmüştür ancak bu eğitimi herkesin iyiliği için kullanır. Birçok icat yapar, kendini ve çevresini geliştirmeyi amaçlar. Girişken ve realisttir.

Bayan Puff: Son olarak Bayan Puff, modern eğitimin yetersizliğini gösterir. Sıkılmıştır, yorgundur ve sürekli olarak Süngerbob’un dersi geçmesi için isteksiz çabalar harcamak zorunda kalır. En sonunda sırf ondan kurtulabilmek için onu geçirir. Disiplin konusunda sıkıdır ancak bunu öğretmekte ve aktarmakta yetersizdir. İşinden memnun değildir ve iletişim kurmaktan yoksundur, bu sebeple sinirlendiğinde hemen şişer ve hastaneye kaldırılır. Modern eğitim de küçük darbelerde altüst olur, iletişim becerisinden oldukça yoksun kalmıştır.

Çeviri: Reddit

Dünya gezegenine 97 yılında adım attı. Haliç Üniversitesi Amerikan Edebiyatı bölümünden Karşılaştırmalı Edebiyata zıpladı. Yıllardır süren yazma serüvenine devam ederken, büyülü gerçekçi öyküleriyle tanındı. Gonzo Journalism felsefesi ile gözlemlemeye, maceranın içinde Gilliamesk bir mod ile yürümeye devam ederken sizlerin yolculuğu için buraya bir bardak su bıraktı. Buy the ticket, take the ride!

YORUM YAP