“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

MARS’A GERİ SAYIM

NASA bugün, Atlas V roketi ile Perseverance (Sebat) adlı robotunu, Mars’a yollayacak! Perseverance’ın görevi, krater gölünü incelemek, geçmişte yaşam olup olmadığına dair araştırma yapmak olacak. 

Bugün yaşanamaz durumda olan Mars’ta, 3.5 milyon yıl önce akarsular vardı ve o dönem karbondioksitli atmosfer daha kalındı. Bugün ince olan atmosfer yapısı nedeniyle yüksek radyasyona maruz kalan yüzeyinde canlı organizmalar gelişemiyor. Bütün canlıların, evrenin, bizim yaşam kaynağı olan suyu incelemeye gidiyor Perseverance. Jeolojik kanıtları inceleyecek ve dünyaya bilgi aktaracak. Bundan sekiz sene önce gönderdikleri Curiosity, canlı organizmaların yapı taşı olan karbon içeren organik moleküller de bulmuştu. Bugün ise yaklaşımları daha farklı; doğrudan canlı izini arayacaklar. Jezero Krateri’nde kayaları delerek örnekler toplayacak ve Mars’a önceden bırakılan kutulara yerleştirecek. Perseverance yeterince kanıt olabilecek örnek topladığında veriler başka bir robotla dünyaya getirilecek.  

İnsanlık tarihinin en heyecan verici olaylarından biri için bugün kalkışa geçiliyor. Dünya Mars’a gidiyor, ayda fasulye yetiştiriyor, teknoloji üssü kuruyor, data topluyor; biz de sosyal medya üzerinden beleşçi gibi bütün özgürlükleri kısıtlayarak uzayı keşfedenlerin uygulamaları üzerinden psikolojik terör derdindeyiz.

Her ne olursa olsun geri sayım başladı ve biz çok heyecanlıyız. Robotun ismi gibi, biraz sebat ettiğimizde neler yapılabileceğinin örneği olan bu gelişmeler herkes için örnek olabilir. İmkansız diye bir şey yoktur! 

#countdowntoMARS 

“Biz” olmak, “Ben” olabilmekten geçer. “Ben” olabilmek hakikati aramaktan, kendini keşfetmekten…Ben kendimi keşfettikçe güzelleştim. Ben kendimi keşfettikçe evreni keşfettim. Ben evreni keşfettikçe öfkemi dindirdim. Hakikatin ne kadar yakınımda durduğunu, önümdeki engeller nedeniyle göremedim. Korkularımın yerine merakımı koydum ve elime kalemi aldım üç sene önce… Bitmek tükenmek bilmeyen merakım yolumu aydınlatan ışık oldu, kitaplar en yakın arkadaşlarım, bugün hayatta olmayan binlerce deha dostum oldu… Hiçbirini kendime saklayamazdım. Bu kadar bencil olmak, insanın yaradılışına tersti. Hakikatin nerede durduğunu görüyorum artık, beni hiçbir güç ondan alıkoyamaz…İnanın! Cesur olun! Dönüşün! Değişime ayak uydurun! Gelecek biz’im, çünkü zaman biz’iz.

YORUM YAP