“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Mars’ta Yaşam İçin Su Var Ama Vitamin Yok!

Mars’ta nihayet sıvı halde su bulundu! Yüzeyin altında buz zaten bulunmuştu ama ince Mars atmosferinde derhal buharlaşıyordu. Şimdi ise, geçici sıvı su havuzları içerebilecek “mikro ortamlar” belirlendi. Simülasyonlara göre baharda hızla eriyen buz, tuzlu toprakta bir süre sıvı halde kalabiliyor.

Ancak Mars’ta su demek her şey demek değil. Spacex CEO’su Musk, Mars’ta kendine yeten şehirleri görmeye ömrüm yetmeyebilir demişti. 2050 yılına kadar Kızıl Gezegen’e bir milyon insan göndermeyi planlayan Musk, Mars’ta yaşamı sürdürülebilir kılmak için 1.000 uzay gemisi ve “bir milyon ton” C vitamini lazım diyor.  Aksi takdirde dünyadan tedarik gemisi gelemediğinde “yavaş ve acı verici bir şekilde ölürsünüz”.

Yüzyıllar önce sayısız deniz kaşifi iskorbüt, yani C vitamini eksikliği nedeniyle öldü. Üstelik onların bir ada bulma şansı da vardı. Bir uzay kaşifiyseniz gerekli her şeyi yanınıza almalısınız. Yoksa bir vitaminin eksikliği bile koca projeyi yerle bir edebilir.

 

 

 

MSGSÜ Sinema TV’de eğitim aldı. Prodüksiyon ve post prodüksiyon alanlarında çalıştı. Bugün, editör, çevirmen ve yazar olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

YORUM YAP