“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Maskenin (D)Evrimi

1605‘de İngiltere’de, Guy Fawkes parlamentoyu havaya uçurmak istedi, başarısız oldu ve idam edildi. 1982’de “V for Vendetta” çizgi romanında ve 2005 yapımı Hollywood filminde, Guy Fawkes maskeli bir anarşist, faşist hükümet ve medyaya karşıydı. Maskeler tüm dünyada muhalif göstericilerin simgesiydi artık. Hacker grubu Anonymous’un da kullandığı maskeleri Gezi Direnişi’nde seyyar satıcılar satmakta, yaşlı genç insanlar takmaktaydı. 2017’de La Casa Del Papel dizisinde maskeler Salvador Dali simasına dönüşecekti.

2014’te Türkiye’de iç güvenlik reform paketine göre maskeyle yüzünü kapatmak resmen suç sayıldı. Dünyada da 10 yıla varabilen hapis ve para cezaları veriliyordu maskeli eylemcilere. Ülkemizde, üstünde maske bulundurmak, hatta ağzını kapatmaya uygun bir eşarp taşımak bile terör suçu kapsamında değerlendirilebiliyordu.

2020’de koronavirüse karşı mücadele kapsamında neredeyse tüm dünyada maske zorunlu oldu. Maskesiz dışarı çıkanlara para cezası uygulanıyor. Nereden nereye…

MSGSÜ Sinema TV’de eğitim aldı. Prodüksiyon ve post prodüksiyon alanlarında çalıştı. Bugün, editör, çevirmen ve yazar olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

YORUM YAP