“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Melek Mosso kadar cesur olsanız yeter!

Geçtiğimiz günlerde verdiği konser şikayet üzerine yarıda kesilen şarkıcı Melek Mosso’nun haklı isyanında yanındayız. Yaşananları bizlerle paylaşıp olayları saptırarak üzerinden haber yapanlara sessiz kalmadığı için teşekkür ederiz. Twitter üzerinde yaptığı açıklamada olaylar büyümesin diye başlangıçta sessiz kaldığını açıklayan sanatçı ardından yaşananlar üzerine şunları söyledi:

“22 Ağustos Aqua Florya konserimizde yaşanan can sıkıcı olayı Sabah gazetesinin Günaydın ekinde yalan ve yanlış bir haber olarak yazan Ömer Karahan’ı kınıyorum.

Toplumsal cinsiyet eşitsizliği yüzünden öldürülen kadın arkadaşlarımın ruhuna, her konserimde armağan ettiğim ve ‘İstanbul sözleşmesi yaşatır’ dedikten sonra söylediğim ‘Keklik gibi’ türküsü söylenenin aksine ayakta alkışlanmıştır. Konserde olan tanıdıkları bu söylemden rahatsız olup, polisi arayıp beni sahneden inmeye zorlamışlardır. Saygımızı hiç bozmadan, polisimize zorluk çıkartmadan sahneden indik ve bunun hakkında olaylar büyümesin diye asla konuşmadık.

Fakat görüyorum ki yanlış yapmışız. Konuyu siyasi bir yöne çekmeye çalışmak manasızdır. Haberi kaldırmanızı ve bir özür yazısı yayınlamanızı istiyorum. Konserin bütün ses kaydı elimizde mevcuttur.

Aksi halde hakkımı mahkemede delillerle arayacağımdan emin olunuz. Her zaman eşitsizliğin karşısında duracağımdan sevenlerim ve dinleyicilerim asla şüphe duymasın. Sizden ricam o günkü geceden (konuşmadan) videosu olan herkes #melekmosso ve #istanbulsözlesmesiyasatır etiketini yazarak paylaşsın lütfen.

Müziği kısmaya çalışmak, sanatın eleştirel ve toplumsal gücünü yok saymak sadece büyük bir KORKU sonucu oluşur. KORKMUYORUM!”

Doğrunun yanında olmaktan korkmayanları kendi bataklığına çekmeye çalışan herkese karşı bir kere daha “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır!” diyoruz. Başta kadınları ve tüm halkı çaresiz hissettirmeye çalışan, tecavüzcüleri topluma geri katarak fiziksel güvenliğimizi tehlikeye atan her türlü yanlışın karşısında hiçbir şeyimiz yoksa sesimiz var.

Melek Mosso kadar cesur olsanız yeter!

Yeditepe Üniversitesi, Çeviribilim mezunu. Makalelerle başlayan çevirmenlik yolculuğu kitaplarla devam etti. Şimdi ise özgün yazılar yazma heyecanını tatma peşinde.

YORUM YAP