“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Mescid-i Aksa da Sinagog Olsun Mu?

Müslümanlar resim ve fotoğraf olan yerde namaz kılmaz. Günahtır diye üstünü örter. Bu anikonizm, yani tasvirsizliğin geçmişinde, Müslümanların biçim ve cinsiyetten münezzeh ilah için put karşıtı tutumu, suret verme işini Allah’a özgü kabul etmeleri yatmakta.

Bu durumda, Ayasofya ibadete açılırsa oradaki İsa, Meryem ve diğer Hristiyan ulularının mozaik ve fresklerine ne olacak? Örtülecekler mi? Kaplamalarla tahrip mi edilecekler?

1500 yıl önce başka bir din için inşa edilmiş bu mimari başyapıtı kılıç hakkı diyerek gasp etmenin amacı ne?

Düşünün, İsrail Kudüs’teki Mescid-i Aksa’yı kılıç hakkı diye sinagoga çevirirse, Yunanistan Osmanlı’dan kalan mirası Hristiyanlaştırırsa ne olur?

Günlerdir “Ayasofya Cami Olacak” dendi, halılar bile sipariş edildi. Öte yandan AKP Ayasofya’nın ibadete açılması için ciddi ciddi verilen meclis önergesini reddetti. Yakında bu konu tekrar gündeme gelebilir.

Aklımızdaki soru şu; Allah’ın gönderdiği başka bir dine saygısızlık değil mi yapılan? Müslümanlık son din diye, böyle bir hakları mı var?

“Biz” olmak, “Ben” olabilmekten geçer. “Ben” olabilmek hakikati aramaktan, kendini keşfetmekten…Ben kendimi keşfettikçe güzelleştim. Ben kendimi keşfettikçe evreni keşfettim. Ben evreni keşfettikçe öfkemi dindirdim. Hakikatin ne kadar yakınımda durduğunu, önümdeki engeller nedeniyle göremedim. Korkularımın yerine merakımı koydum ve elime kalemi aldım üç sene önce… Bitmek tükenmek bilmeyen merakım yolumu aydınlatan ışık oldu, kitaplar en yakın arkadaşlarım, bugün hayatta olmayan binlerce deha dostum oldu… Hiçbirini kendime saklayamazdım. Bu kadar bencil olmak, insanın yaradılışına tersti. Hakikatin nerede durduğunu görüyorum artık, beni hiçbir güç ondan alıkoyamaz…İnanın! Cesur olun! Dönüşün! Değişime ayak uydurun! Gelecek biz’im, çünkü zaman biz’iz.

YORUM YAP