“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Milyonlarca Koca Bizi İyi Dinlesin!

Avrupa Konseyi’nin, kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddete karşı hazırlamış olduğu İstanbul Sözleşmesi’ni ve 6284 Sayılı Kanun’u karşısına alan bir imza kampanyası düzenlendi geçenlerde. “Bunlar kadına yönelik şiddeti azaltmıyor, tam tersine artırıyor, iptal edilsin,” diyerek imzalar toplandı.

“Bunlar iki yüzlü, bunların esas amacı ailesiz bir nesil icat etmektir!” diye savundular görüşlerini, bu sözleşme ve kanun iptal edilince yerine ne konmalı önermeksizin, şiddet kurbanı kadınları gözetmeksizin… Aileyi İslami yaşam kurtarır ancak, diyorlardı. Hepimiz birbirimizin klonu gibi yaşasak bütün dertler biter önermesi miydi bu? Din kisvesi altında bireyselliğin yok edildiği bir yaşam tarzı her derde deva olarak sunulsun, bu ülkede ailenin ve aile sağlığının tek belirleyicisi olsun mu istiyorlardı?

Abdulaziz Tantik ve Abdurrahman Dilipak da hemen koşup destek verdiler kampanyaya. “Son 5 yılda, 2 milyon koca, kadına şiddet gerekçesi ile evinden uzaklaştırıldı,” diye dertleniyordu kampanya metni.

Ahlakı muhafaza edeceğiz diye kadını baskıladıkça baskılar ve onu sadece geleneklerle korumaya çalışırsanız toplumu kötürüm bırakmaz mısınız?

Güç bulabilirseniz açın da eşi Ragıp Canan tarafından defalarca kurşunlanan Nurtaç Canan’ın kendi kanıyla yazdığı yazıya bakın. 23 yıldır kendisine şiddet uyguladığı için boşanmak istediği eşi tarafından defalarca kurşunlanan kadının kanı bu.

Bir kadın kendi kanıyla failinin adını yazdı.
Bir kadın kendi kanıyla onu vuran kocasının adını yazdı!

“Kocalar evinde kalsın, aile birliği bozulmasın,” diyenler bizi iyi dinlesin: Bu ülkede kadına şiddete size rağmen son vereceğiz! Kaç milyon kocanın evden uzaklaştırılması gerekirse gereksin!

MSGSÜ Sinema TV’de eğitim aldı. Prodüksiyon ve post prodüksiyon alanlarında çalıştı. Bugün, editör, çevirmen ve yazar olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

YORUM YAP