“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Mimar Sinan’ı Anlayın!

H

Asıl uzmanlığı askeri yapılardı. Dehasını ortaya koydu, Mimarbaşı seviyesine yükseldi. Mohaç Meydan savaşı için rekor sürede yaptığı stratejik köprü yenilikçi bir tasarımdı. Akustik, havalandırma gibi sorunlarını incelikle çözdüğü, vüksek fonksiyonlu ve dayanıklı yapılar inşa ettiriyordu. Bir sanatçıydı, gücü, büyüklüğü ve daha pek çok soyut kavramı mimari yoluyla ifade edebiliyordu.

Efsaneye göre, Şehzade Camii’nin 400 sene sonraki restorasyonu için mektup yazıp doğru yere yerleştirecek kadar öngörülüydü. Onun hakkındaki efsaneler pek çok. Örneğin eserlerindeki baykuş figürlerini andıran yapı unsurlarının ne anlama geldiğini hala tartışmaktayız. Onu anlamaya çalışmak bir iş ve çok da değerli bir iş.

Tarihte bugün, 29 Mayıs 1489 tarihinde Kayseri’de doğan Mimar Sinan’ı anlamaya çalışın, çünkü o İstanbul topografyasını, mesleğini ve hayran olduğu Aya Sofya’yı mükemmel şekilde anlamak yolunda yaşadı, çalıştı ve eser verdi.

MSGSÜ Sinema TV’de eğitim aldı. Prodüksiyon ve post prodüksiyon alanlarında çalıştı. Bugün, editör, çevirmen ve yazar olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

YORUM YAP