“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

MODADA RENKLER VE POLİTİKA

Tarih boyunca moda ve renkler siyasi dayanışmayı görünür kılmak için kullanıldı. Bazılarımızın malum renklerden korkusu işte bu yüzden. Özellikle de marjinalleştirilmiş gruplar tarafından kullanılan renklerden…

Renk, tek bir kelime bile söylemeden bir ruh halini veya politik görüşü iletmenin bir yolu. Hem de kolay bir yol. Çünkü insanların çoğunun en azından nasıl giyindikleri üzerinde bir söz hakları var.
1960’lı yıllarda Bobby Seale ve Huey Newton, Kara Panter partisini kurdular, siyahi insanları Oakland, California’daki polis şiddetinden korumaktı amaçları. Bu süre zarfında, Kara Panterler bir güç ve dayanışma göstergesi olarak siyah giymeyi resmileştirdiler. Günümüzde de aynı renk Black Lives Matter hareketinde kullanılıyor.
Ocak 2017’de Hillary Clinton, Donald Trump’ın cumhurbaşkanlığı açılışında beyaz bir pantolon giydi. Beyaz, saflığı ve erdemi tasvir eder. 1900’lerin başında Susan B. Anthony ve Elizabeth Cady Stanton gibi kadın hakları aktivistlerinin kampanyalarında kullanılmıştır. Buna bugün “Suffragette White” yani kadınların seçme hakkını savunan kadın beyazı deniyor.
LGBTQ+ gökkuşağı bayrağı 1978’de oluşturuldu ve günümüzde hala yoğun olarak kullanılan, kabul gören bir simge haline geldi. Renkler ağır çağrışımlar taşıyabilir ve önemli siyasi veya sosyal gündemleri yaymak konusunda engelleri aşmakta etkili ve demokratik bir yoldur.
Bununla birlikte, bazı renkler aşırı kullanıldığında ve ticari olarak metalaştırıldığında albenilerini kaybederek bir sonraki büyük renk trendine yol açma eğilimindedirler.
Peki ya siyasi gruplarla sembolik renklerini silerek savaşmaya çalışırsanız? O zaman bu renklerin anlamını güçlendiriyor ve onların ömrüne ömür katıyor olmanız mümkün mü? 🙂

MSGSÜ Sinema TV’de eğitim aldı. Prodüksiyon ve post prodüksiyon alanlarında çalıştı. Bugün, editör, çevirmen ve yazar olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

YORUM YAP