“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

“Müzik, hiç olmadığı kadar metalaşmış durumda.” KALEIDA

Öncelikle, nasılsınız? Günleriniz nasıl geçiyor?

Teşekkürler, günlerimiz güzel ve tabii çoğunlukla evde geçiyor. Bir de benim bebeğim oldu, Cicely’de 3. çocuğunu doğurmak üzere. Yani kendimizi onlara kaptırmış durumdayız.

Başta müzik olmak üzere sanatın, global ve ulusal anlamda, şu an bulunduğu noktayı nasıl buluyorsunuz? Kaleida’nın müzik camiasındaki yerinden memnun musunuz?

Çok fazla yeni iş ve çok fazla yetenekli insan var ve hepsine ulaşmak, artık çok daha kolay. Bu durumu ve rastgele yeni sanatçıları keşfedip onların gelişimini izlemeyi çok seviyoruz. Son derece dışa dönük, görsel açıdan öne çıkan, kendini markalaştırmayı bilen biri olmadan da böyle bir kalabalığın içinden sıyrılmak, çok zor artık. Müzik, hiç olmadığı kadar metalaşmış durumda. Bunun kötü bir şey olduğunu zannetmiyorum, bu sadece kalabalıklaştıkça rekabetin de arttığı kızışan dünyamızın hali. Neyse ki duyguları gerçekten harekete geçiren müzik, saflığını her daim korur.

21. yüzyıl insanı alışık olmadığı bir pandemi sürecinden geçiyor. Tüm sanat ve medya kolları pandemi sayesinde kendi içlerinde dönüşüm geçirmeye başladılar ve yeni bir şeylere evriliyorlar. O yüzden pandemiden sizlerin nasıl etkilendiğini merak ediyoruz.

Diğer herkes gibi bizim de adapte olmamız gerekti. Biz farklı ülkelerde yaşıyoruz. Bu nedenle ne kayıt yapabildik, ne video çekebildik ne de birlikte çalışabildik. Fakat şimdi bunlarında üstesinden geliyoruz. Yine de aynı anda, aynı yerde olmayı dört gözle bekliyoruz. Özellikle canlı konserler için…

Karantina başladığından bu yana, ingiltere’deki salgına yaklaşımın dünyanın geri kalanından daha deneysel olduğunu söyleyebiliriz. Bu yaklaşımla ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Pandemi sürecini kötü yönettiler demek hafif kalır. Liberal toplumun iyi ve kötü yönleri de burada ortaya çıkıyor işte. Fakat yine de hükümete eleştirel yaklaşma özgürlüğüne ve bu sayede bir şeyleri değiştirme umuduna sahip.
Lex Records

Karantina döneminde müzik dinleme alışkanlıklarımız köklü olarak değişti. Sizin dinlemelerinizde ve dinleyicilerinizle olan etkileşiminiz nasıl olumlu/olumsuz gelişmeler yaşadınız?

Sosyal medyayı daha etkili kullanarak dinleyicilerimizle iletişime geçmeyi öğrendik. Müziğin, insanların zor zamanları atlatmasına yardımcı olduğunu duymak çok mutlu edici.

İnteraktif medyanın gücünün anlaşıldığı bir dönemden geçiyoruz. Bu süreçte sosyal medya platformlarını nasıl kullanıyorsunuz?İnsanların internette eşzamanlı olarak farklı şekillerde psikolojik şiddete maruz kalması hakkında ne düşünüyorsunuz, sosyoloji ve psikoloji hayatınızın neresinde?

Bu zor bir soru olmuş, doktora sorusu adeta! İnternet kaynaklı tüm iyilik ve kötülüklerin farkındayız ve bizler de herkes gibi hem iş hem de ilişkilerimizde tamamen ona bağlıyız. Yine de internet kullanımımız inanılmaz derecede düşük ve sosyal medyada fazla vakit geçirmekten çok çekiniyoruz. Doğası gereği sahip olduğu sahtelik çok moral bozucu fakat bizi dünya ile buluşturma konusundaki şaşırtıcı yeteneğini de görmezden gelemeyiz. Bu bağlamda internet kaynaklı şiddet konusuna hakim değiliz, bu sorunuzu cevaplayacak daha doğru kişiler vardır.
Fotoğraflar: Lex Records

YORUM YAP