“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

NARSİST PARTNER İLE İLİŞKİYE YAKINDAN BAKIŞ

“Çocukluk Döneminde Duygusal İhmale Maruz Kalmak ve Narsisizm” başlığı altında narsisistik kişilik özelliklerini ve narsisistik kişilik bozukluğuna sahip ebeveynler tarafından yetiştirilen çocukların sergileyebileceği tutumları incelemiştik. Bu yazıda ise narsisistik kişilik bozukluğunun nasıl tedavi edilebileceğini inceleyeceğiz.

Psikoterapi

Narsisistik kişilik bozukluğu tedavisi, psikoterapi olarak da adlandırılan konuşma terapisi etrafında şekillenir. Kişide narsisistik kişilik bozukluğu semptomlarının yanı sıra, depresyon veya başka bir akıl sağlığı bozukluğu gözlemlendiğinde tedavi için uygun ilaçlar kullanılabilir. Ancak dikkat edilmelidir ki, sadece narsisistik kişilik bozukluğunu tedavi edecek herhangi bir ilaç yoktur.

Psikoterapide her oturum aslında bir problem çözme oturumudur. Birey terapiste mevcut durumunu ve duruma dair hislerini anlatır. Ardından terapist, psikolojik yöntemleri ve elbette uzmanlığını kullanarak problemi çözmeye çalışır. Psikoterapistler yargılayıcı değildir. Onlar, bireylerin psikolojik ihtiyaçlarını dinlemek, gözlemlemek ve analiz etmek, analiz doğrultusunda da bireye yardım etmek için eğitim almışlardır. Dolayısıyla, birey terapi esnasında sakin olmalı ve yargılanmayacağının bilincinde olup gerçekleri anlatmalıdır.

Psikoterapinin başlıca amaçları arasında mevcut problemi çözmek, zihni güçlendirip kapasitesini genişletmek ve bireye iç mutluluk getirmek vardır. Psikoterapi, rahatsız edici semptomları ortadan kaldırmaya veya kontrol etmeye yardımcı olabilir. Ancak bunları bir süreç içinde gerçekleştirir. Hızlı bir değişim beklenmemelidir.

Kişilik özelliklerinin değiştirilmesi kolay bir süreç olmadığı için, değişimi ve iyileşmeyi görmek birkaç yıl sürebilir. Hızlı bir iyileşme gözlemleyemiyor olmak, maalesef bireyin terapiyi zaman kaybı olarak görmeye başlamasına sebep olabilir ve bunun sonucunda terapiyi bırakma isteği duyulabilir. Ancak kesin bir iyileşme elde etmek için tedaviye bağlı kalmak oldukça önemlidir. Terapiye dair umutsuzluğa kapılan birey, hedeflerini, terapiye neden başladığını düşünerek terapiye devam etmek için motivasyon sağlayabilir. Ayrıca kişilik bozukluğunun neden olduğu hasarlı ilişkileri düşünmek, bireye daha sağlıklı ilişkiler kurması açısından yeni hedefler belirlemesine yardım edebilir.

İnsanlar bir yola çıktıklarında çevrelerindeki insanlardan, yakınlarından destek almaya ihtiyaç duyar. Çevrenizde narsisistik kişilik bozukluğuna sahip olan bir birey varsa tedavi sürecinde yanında olup, onu bu süreçte desteklemeniz oldukça önem taşımaktadır.

Narsisistik kişilik bozukluğuna sahip bir birey ile birlikteyseniz ve ilişkinizi devam ettirmek istiyorsanız:

 • Nazikçe iletişim kurmanız önemlidir. Öfkeyle karşılık aldığınızda o an sakin kalıp, sohbete daha sonra devam etmeye çalışın.
 • Kendi gücünüzün farkında olmak, narsisistik kişilik bozukluğuna sahip partnerin size yönelttiği haksız eleştirilere karşı gelmenizi sağlayacaktır. Savunma ancak siz kendi benliğinizin farkında olduğunuzda gerçekleşir.
 • İlişkiye dair beklentilerinizi sorgulayıp kendinize bu konuda dürüst olmanız gelecekte karşılaşabileceğiniz problemlere hazır olup olmadığınızı anlamanızı kolaylaştırır.
 • Partneriniz tarafından çok fazla eleştiriye maruz kaldıysanız ve bu yüzden kendi benliğinizden şüphe duymaya başladıysanız yanınızda rahat hissettiğiniz, gerçek benliğinizin farkına vardığınız kişilerle zaman geçirmeniz size iyi gelecektir.
 • Çevreniz sadece partnerinizin çevresiyle sınırlandırılmışsa ilişkiden önce sahip olduğunuz arkadaşlarınızla yeniden iletişim kurmanız sizi iyi hissettirebilir.

Narsisistik kişilik bozukluğuna sahip partnerinizden ayrılmak istiyorsanız:

 • Atılacak ilk adım, narsisistik kişilik bozukluğu hakkında araştırma yapıp, kendinizi narsisistik kişilik bozukluğu hakkında eğitin. Araştırma, partnerinizi ve onun size verebileceği tepkileri anlamanızı kolaylaştırır. Partnerinize ayrılık kararı aldığınızı söylediğinizde, onun büyük değişimlere dair sözler vermesi mümkündür. Eğer gerçekten ayrılmak ve bu karardan dönmemek istiyorsanız bu karara sebep olan olayları veya nedenleri listeleyebilirsiniz. Listeleme yöntemi, yaşadığınız problemleri hatırlatmayı ve farkındalık yaratmayı sağlayacaktır.
 • Partneriniz tarafından herhangi bir zarar gördüyseniz mutlaka destek alın. Bu destek ailenizden ve arkadaşlarınızdan sağlanabilir ancak profesyonel destek almanız zararı daha sağlıklı bir şekilde aza indirgemenizi sağlayacaktır. Kendinizi yalnız hissetmemeniz önemlidir.
 • Ayrılmaya karar verdiğinizi, partnerinize açıkça belirtip ilişkiyi sonlandırmanız doğru olacaktır. Duygularınızı ve kararınızı açıkça ifade etmek yerine, partnerinize parça parça anlatıp ilişkiyi devam ettirmek iki taraf için de zor bir süreç yaratır.

Ayrıldıktan sonra:

 • Eski partneriniz sizi kontrol etmeye çalışabilir. Bunun sebebi, kişisel önem duygusunu devam ettirmek isteyecek olmasıdır. Ayrıca çevrenizdeki insanlara veya ortak tanıdıklarınıza sizin hakkınızda olumsuz şeyler söyleyebilir. Yapmanız gereken şey, eski partnerinizle ilişkinizi tamamen kesmenizdir. Böylece, ilişkinizin devam etmesine dair bir umut bulamayacaktır, bu durum size de güvenli bir ortam sağlar.
 • Ayrılıklar çoğu zaman hüzün barındırır. Dolayısıyla ayrılık sonrası kendinizi üzgün hissedebilirsiniz, bu oldukça normaldir. Hissettiğiniz acıdan kaçmayın. Bu süreçte yakınlarınızdan destek almanız iyileşme sürecini hızlandırabilir.
 • Eski partneriniz suçluluk hissetmeyeceği için, onunla hüznünüzü paylaşmak zorundaymışsınız gibi hissetmemelisiniz.
 • Sizi yoran, size zarar veren bir ilişkinin içinde olmak istememek en temel hakkınızdır. Verdiğiniz karardan suçluluk duymadan, hayatınıza normal akışında devam etmelisiniz. Kendi benliğinizi fark etmeli, kendi sağlığınıza odaklanmalısınız.

Ben Sidal Yurt. 31 Ekim 1999‘da İstanbul’da doğdum. Türkiye’de lise eğitimimi tamamladıktan sonra, üniversite eğitimim için New Jersey’e taşındım. Psikoloji, insan davranışlarını ve zihinsel süreçlerini, buna ek olarak sosyal etkileşimleri kapsayan zengin bir alan olduğundan dolayı bu bölümde kendimi geliştirmem gerektiğine karar verdim. Şu an New Jersey’de Psikoloji alanında akademik eğitimime devam ediyorum. Ayrıca uzun zamandır, yazdığım yazıları çeşitli platformlarda paylaşmaya devam ediyorum.

yorumlar (1)

 • Avatar

  Erkan Yurt

  Tebrikler, güzel bir konu olmuş.

  reply

YORUM YAP