“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Nefeslerinizi tutun bu hafta su altı hokeyi oynuyoruz

Merhaba sevgili Kakımlı okurları! Çok şükür, bu hafta bir delinin peşinden giden akıl sınırlarını zorlayan bir spor yerine daha aklı başında bir sporla karşınızdayım. Bu haftanın üzerine çok da konuşulmayan sporu: Sualtı Hokeyi!

Benim aklıma gelen ilk şey; “yahu bu insanlar nasıl nefesini tutarak bu oyunu oynuyor?” oldu. Ben nefesimi düşünmekten topu kapmakmış, topa vurmakmış onu düşünemem. Gelelim hikayesine, dalgıç olan İngiliz Alan Blake tarafından 1954 yılında keşfedilir. Blake, ingilteredeki dalgıçların kış aylarında da formlarını korumak istemeleri üzerine, onları suyun altında tutarak oynatabileceği bir oyun bulma arayışına girmiştir. Bu nedenle su altı hokeyi fikrini ortaya atıp uygulamaya başlamıştır.

Su altı hokeyi neredeyse normal hokeye benziyor. Sadece ondan daha ıslak. Sualtı hokeyi palet, maske, şnorkel, eldiven gibi temel ekipmanı giymiş 6’şar kişiden oluşan iki takım oyuncuları arasında ve yüzme havuzu dibinde oynanır. Oyunun amacı havuz dibinde bir sualtı hokey sopası yardımıyla kurşun üzerine kauçuk kaplamadan üretilen pak denilen topun sürülerek ve paslaşarak karşı takımın kalesine gol atmaktır. Dört oyuncu her an oyuna girecek şekilde yedekte bekler. Oyuncu değişimi sınırsız ve serbesttir. Çok yorucu ve oldukça efor harcanması gereken bir spor olduğu için sürekli oyuncu değişikliği yapılır. Hokey sopasını tutmayan serbest elin, kural dışı kullanılması, “pak”ı elle veya sopayı yanlış bir şekilde kullanarak ilerletme, rakip oyuncuya kasıtlı yapılan engelleme, çarpma ve önünü kesme, yedek veya cezalı oyuncunun kural dışı havuza girmesi (rakibin üzerine doğru atlama, balıklama atlama) gibi durumlar ise faul sayılır. Bunlar kasıtlı ve çok şiddetli olursa 2 veya 5 dakika oyundan uzaklaştırma cezası verilir. Oyunlar 15 dakikalık iki devre ve 3 dakikalık devre arasıyla toplam 33 dakika sürer. Takımlar her devrede birer dakikalık mola hakkına sahiptir. Beraberlik durumunda maç uzatmalara gider ve ilk gol atan kazanır.

Bütün bu kurallar iyiler hoşlar da, ben araştırmaya başladığım andan beri bu insanların bu kadar efor gerektiren bir sporu suyun altında nefes almadan yapabiliyor olmalarına şaşırıyorum. Yazının başından beri oturduğum yerde ben 2-3 defa nefessiz kaldım. Tebrik ediyorum sizi; ey su altı hokeyi oyuncuları!

Oyun zamanla yayıldıktan sonra uluslararası bir oyun olarak ilk defa kanada, güney afrika, avustralya, hollanda ve yeni zelandada oynanmaya başlanır. Zaman içerisinde gelişir. Hatta dünya ve avrupa şampiyonası yapılır. Zamanla bu sporu yapan ülkelerin arasına fransa, slovenya, ingiltere, italya, amerika ve türkiye gibi ülkeler de katılır. Ülkemiz 2000 yılında yapılan türkiye şampiyonasında seçilen milli takımla ilk yurtdışı müsabakasına avusturalyada çıkmış ve her geçen sene daha iyiye giderek 2007 yılında italyanın Bari kentinde düzenlenen Underwater Games World Championship’e (Dünya Sualtı Oyunları) katılmıştır. Bu turnuvada milli takımlarımız önlenemeyen yükselişlerini sürdürerek kadınlar ve erkeklerde dünya ikincisi olurlar. Aynı şampiyonada, sualtı sporlarında ilk kez bir Türk hakem de görev yapar. TSSF Genel Sekreteri ve Merkez Hakem Kurulu Başkanı Oğuz Aydın, dünya şampiyonasında görev alarak uluslararası ilk Türk Hakemimiz olur.

Çoğu kişi bu spordan bir haber olsa da genç sporcularımız bu sporda oldukça iddialıymiş ki ülkemize bi çok başarı kazandırmışlar.

Sualtı Hokeyinde türkiyenin başarıları:

ingilterede 2019 yılında düzenlenen CMAS 5. Sualtı Hokeyi U24 Dünya Şampiyonası’nda U24 Erkek Milli Takımı’mız, final maçında ev sahibi ingiltereyi 3-1 yenerek üst üste üçüncü kez dünya şampiyonu oldu. Böylece ay-yıldızlılar, 2015 ve 2017 şampiyonluklarıyla beraber dünya şampiyonluğu kupasına üst üste 3. kez sahip olan ilk ve tek takım unvanını kazandı.

Ayrıca türkiye, sualtı sporlarında dünyanın en prestijli organizasyonlarından olan CMAS 6. Sualtı Hokeyi Yaş Grubu Dünya Şampiyonası’na 2021 yılında ev sahipliği yapacak.

Diğer başarılarımız ise şu şekilde:

2007 Dünya Sualtı Oyunları’nda Kadın ve Erkeklerde Dünya İkinciliği

2016 Sualtı Hokeyi Dünya Şampiyonası’nda Büyük Erkekler Dünya İkinciliği

2017 Sualtı Hokeyi Büyükler avrupa Şampiyonası’nda erkeklerde avrupa Şampiyonluğu

2018 Sualtı Hokeyi Büyükler Dünya Şampiyonası’nda erkeklerde Dünya Üçüncülüğü

2019’da Sualtı Hokeyi Büyükler avrupa Şampiyonası’nda erkeklerde üst üste ikinci kez avrupa Şampiyonluğu

8 Ocak 1992’de İstanbul’da doğdu. Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Halkla İlişkiler okuduktan sonra, tasarım ürünler yapan bir markanın kurucu ortağı olarak e-ticaret ile ilgilendi. Özel ilgisi sebebiyle Craft Oyunculuk Atölyesi’nde oyunculuk eğitimi aldı. Çocukluk döneminden beri sahip olduğu yazma tutkusu ilk meyvelerini 2017 yılının sonunda, yazılarının Lazar Fanzin’de yayınlanması ile vermeye başladı. 2020’nin Eylül ayında Kakımlıcom ekibine dahil olarak bu serüvenine devam ediyor.

YORUM YAP