“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Nıue Adası, Zamanda Sıçrama Yapmanın Peşinde

Pasifik Okyanusu’nda yalnız gezen bir ada, Niue…

Ada hakkında pek bir şey bilmesek de, politik arenada sesini duymasak da dünya üzerindeki en küçük milletlerden biri olan Niuelilere ev sahipliği yapan Niue Adası, bugün “Tarih Değiştirme Çizgisi”nin batısında yer alıyor.

Başlangıç Meridyeni olarak kabul ettiğimiz ve Londra, Greenwich kasabasından geçen 0° meridyeninin 180° derece batısı ve doğusunda konumlanan 180° meridyeni, “Tarih Değiştirme Çizgisi” olarak kabul edilir. Bugünden örnek vermemiz gerekirse meridyenin doğusunda tarih 25 Eylül iken batısında kalan ülkelerde 24 Eylül’dür.

Aslında birçok ülkenin -Sibirya, Yeni Zelanda gibi- içinden geçen meridyen, ülkeleri bölmemek, karışıklık yaratmamak adına dışında kalan toprakları da kapsamış kabul edilir. Dünya genelinde de ülkeler, çoğunlukla fiziksel yakınlıklarına göre civar ülkelerle aynı tarih çizgisinde yer alır.

Ne yazık ki bu durum, Niue için geçerli değil. Yeni Zelanda topraklarına sadece 3 kilometre uzaklıktaki ada, ülkenin tam 23 saat gerisinde. Halihazırda düz bir çizgi olmaktan çoktan uzaklaşmış tarih çizgisine, yine halihazırda dış işlerinde Yeni Zelanda’ya bağlı olan Niue’yi de katmanın, fikren bir sakıncası olmasa gerek.

“Güncel koşullarda söz konusu değişimin bir dezavantaj yaratacağını düşünmüyorum, konuya karşı açık fikirliyim,” diye konuşan Niue Başbakanı Dalton Tagelagi, “fakat yapılacak herhangi bir değişikliğin ülkemiz ve insanlarımız adına faydalı olduğundan emin olmalıyız,” diye de ekledi.

Talebin çoğunlukla iş adamları çevresinden ilgi gördüğü muhakkak. En yakın işbirliklerini Yeni Zelanda ve Avustralya ile kuran Niue, Cuma günü çalışırken işbirlikçileri hafta sonunda, işbirlikçileri Pazartesi işbaşı yaparken de Niue pazar ayininde oluyor.

Hükümet gerekli kararı vermek üzere talebi şekillendirirken, çoğunluğu Hristiyan olan ve pazar ayinine yüksek katılım sağlayan Niue halkının fikirlerini ihmal etmemek konusunda da kararlı.

Yeditepe Üniversitesi, Çeviribilim mezunu. Makalelerle başlayan çevirmenlik yolculuğu kitaplarla devam etti. Şimdi ise özgün yazılar yazma heyecanını tatma peşinde.

YORUM YAP